Menu
FANZINE.cz
Literatura

Tip pro začátečníky ve fantasy: Michael Moorcock

Redakce

Redakce

11. 2. 2010

michael-moorcock-vecny-bojovnik-perexNěkolik let poté, co se fantasy proslavila jako samostatný žánr, začal psát své příběhy známý britský spisovatel Michael Moorcock. Mezi jeho stěžejní (a prakticky jediná fantasy) díla patří rozvětvené příběhy o Věčném bojovníkovi, který se v různých reinkarnacích vrhá do monumentálních tažení.

Michaela Moorcocka začalo na počátku devadesátých let vydávat nakladatelství Laser. Byly to vesměs poměrně útlé paperbackové knížečky, které měly dobově průměrné obálky a  které se přečetly jedním dechem. Kamarádka jich má na půdě hromadu, dost často se s nimi setkáte v antikvariátech.

Já osobně si tohoto britského spisovatele spojuji hlavně se svými začátky ve fantasy a fantastice vůbec. Kdysi dávno, když mě ještě mnoho slavných klasiků žánru čekalo, jsem jeho knížky hltal jednu za druhou, asi jako když objevíte něco zcela nového a převratného a nemůžete se toho nabažit. Nedávno jsem v knihovně narazil na svazek s ne zrovna vábným zevnějškem, nazvaný Věčný bojovník. Ha!, trklo mě, tohle jsem kdysi čítával. No co, zkusím to… A tak jsem zjistil, že próza Michaela Moorcocka je ve své podstatě vlastně úplně primitivní a kdokoliv, kdo už má načteno alespoň padesátku či stovku knížek, se u nich už moc nepobaví. Na druhou stranu pro ty, kdo s fantasy začínají stejně jako já před lety, je to jistá volba.

Kniha Věčný bojovník vypráví o řadovém Londýňanu Johnu Drakeovi, kterého jeho divoké sny vtáhnou do paralelních vesmírů, v nichž vždycky stojí u kormidla on, neohrožený bojovník, člen vládnoucí třídy, mytická postava, svalnatý válečník s černým mečem, který baží po jakékoliv prolité krvi. Tři příběhy, které se nám v této knize otvírají, představují tu nejryzejší podobu Věčného bojovníka. Michael Moorcock je napsal jako úplně první příběhy tohoto svého univerzálního hrdiny a publikoval je až o desetiletí později, poté, co vyšly jeho četné jiné knihy. Sám totiž v předmluvě přiznává, že tato trojice více než na kvalitě stojí na objevování mnohovesmíru, který mu v té době teprve klíčil v hlavě. Pro všechny, kteří už znají většinu autorovy tvorby, je Věčný bojovník, Fénix v obsidiánu a Drak v meči doplňkem k již přečteným dílům, pro všechny ostatní naopak tou nejlepší vstupenkou nejen do autorova mnohovesmíru, ale i do žánru fantasy.

Ve srovnání s nadpoloviční většinou veškeré literatury tohoto žánru totiž tvorba Michaela Moorcocka nemá šanci. Když si vezmu na pomoc hned první příběh, hrdina se ocitá po pár stránkách v čele vojsk, která se hrnou na nepřítele. Utínají se hlavy, vypalují se města, mezi vůdci armády to jiskří rozpory. Občas se objeví nějaká ta sličná děva, ať už mluvíme o spojenecké princezně či přitažlivé barbarce z jiné, nepřátelské rasy. Celé vyprávění se nese v duchu dobrodružného románu, který by se dal naroubovat na jakékoliv kulisy a pořád by šlapal úplně stejně. V mnoha případech a situacích působí naprosto bezduše a nutí vás číst z každé stránky pár slov. Po chvíli se tak dostanete do transu, v němž už ani moc nevnímáte, jaké scény se před vámi odehrávají, ale spíše už jen celkové vyznění knihy. Kromě několika zádrhelů je to přímá akce, v závěrečných pasážích prodchnutá trochou filozofování, které se neviděno, neslyšeno a nezváno, vynoří z temných hlubin textu, aby zpětně dodalo příběhu i trochu jinou rovinu než jen tu bitevní.

Takový popis – byť u některých knih by se musel trochu změnit – vlastně sedí na většinu knih Michaela Moorcocka. Je pravda, že s postupem času, jak spisovatel stárne, se příběhy stávají lepšími, už ne přímo prvoplánovými, ale i mnohem zajímavějšími, plnými originálních nápadů. Tam se objevuje šance i pro již vyspělejší čtenáře, které Moorcock minul, stále to však primárně zůstává skvělá četba pro ty, kteří ještě nemají načteno ani pumpička. A když se knihou prokousáte, můžete se vydat vstříc lepším autorům, kteří stojí zase o stupínek výše.

Název originálu: The Eternal Champion
Český název: Věčný bojovník
Autor: Michael Moorcock
Překlad: Domink Felner
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 733
Vydal: Laser-books, Plzeň 2004
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ** (30%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip pro začátečníky ve fantasy: Michael Moorcock

Hide picture