Menu
FANZINE.cz
Literatura

Tipy na knihy, které mají (někdy) slavnější filmovou adaptaci

Redakce

Redakce

19. 6. 2021

Existuje mnoho výtečných knih, jejichž filmové zpracování se zkrátka a dobře nepovedlo. Na druhou stranu některé filmové adaptace výrazně zastínily svou knižní předlohu. Na pět takových případů se zaměříme na následujících řádcích. 

Atlas mraků

Za filmem Atlas mraků stojí světoznámý německý režisér Tom Tykwer, který jej spolurežíroval společně s bratry Wachowskými, jež natočili Matrix. Zajímavostí je, že v souvislosti s kampaní ke snímku Atlas mraků vystoupil Laurence Wachowki poprvé veřejně ve své ženské identitě jako Lana. O čtyři roky později přitom absolvoval změnu pohlaví i Andrew Wachowski, který se dnes jmenuje Lilly. Sci-fi Atlas mraků, jehož příběh probíhá v šesti různých časových rovinách, se v každém případě stal okamžitě velmi populárním a zastínil tak svou literární předlohu, kterou napsal britský spisovatel David Mitchell, jenž si ve filmu rovněž zahrál drobnou roli.

Eragon

Eragon je fantasy román amerického spisovatele Christophera Paoliniho, který vypráví příběh mladíka Eragona. Tomu nález kouzelného kamene v horách, z něhož se vyklube dračí mládě, od základu změní život. Jedná se přitom o první díl pentalogie Odkaz dračích jezdců, kterou si můžete kompletně pořídit výhodněji např. díky slevám na Luxor.cz. Román byl každopádně vydán v roce 2004 a o dva roky později byl zfilmován pod taktovkou Stefena Fengmeiera. Ačkoli je však film dnes u mnoha lidí slavnější než kniha, kritika i diváci z něj příliš nadšení nebyli a pro režiséra se dokonce jednalo o jediný snímek, který natočil. 

Mechanický pomeranč

Ačkoli román Mechanický pomeranč (1962), který napsal britský romanopisec Anthony Burgess, patří podle některých mezi nejlepší knihy, jaké byly kdy napsány, pro mnoho lidí je výrazně známější film natočený proslulým režisérem Stanley Kubrickem. Ten stojí za takovými snímky jako 2001: Vesmírná odysea nebo Osvícení. Snímek zabývající se mj. svobodnou vůlí, v jehož filmové zpracování zazářil Malcom McDowell, se dnes nepochybně řadí mezi filmy z nejkultovnějších. Ostatně už v době vzniku šokoval a měl kupříkladu vliv i na tehdy se v Británii utvářející punkové hnutí. Film Mechanický pomeranč zkrátka patří mezi nejzajímavější snímky dějin kinematografie. 

O myších a lidech

John Steinbeck byl jedním z nejznámějších představitelů moderního amerického románu. Mezi jeho slavná knihy patří Na východ od ráje nebo Hrozny hněvu, ale také kratší novela O myších a lidech, která poprvé vyšla v roce 1937 a pojednává o problémech tehdejšího amerického Jihu, jakými byly hospodářská krize nebo rasismus. Už v roce 1939 přitom vznikl film pod taktovkou Lewise Milestonea, který byl stejně jako Mechanický pomeranč nominován na čtyři Oscary (a ani jednu nominaci v sošku neproměnil). V roce 1992 pak tuto látku zfilmoval rovněž Gary Sinise a opět se jednalo o velmi úspěšný snímek.

Schindlerův seznam

Pokud se kohokoli zeptáte na to, zda zná Schindlerův seznam, naprostá většina lidí vám zřejmě odpoví, že se jedná o vynikající film z roku 1993. Snímek Stevena Spielberga, jehož příběh podle skutečné události pojednává o německém obchodníkovi Oskaru Schindlerovi, který zachránil více než tisíc polských Židů během holocaustu díky své továrně, se stal obrovským hitem, takže získal spoustu ocenění, a to včetně sedmi Oscarů. Film tak naprosto zastínil svou předlohu, totiž knihu australského spisovatele Thomase Michaela Keneally, jež byla vydána v roce 1983. Na druhou stranu sláva filmu proslavila i knižní předlohu, a to po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tipy na knihy, které mají (někdy) slavnější filmovou adaptaci

Hide picture