Menu
FANZINE.cz
Literatura

Tipy na knížky Stephena Kinga, které vás zaručeně vyděsí

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

2. 11. 2011

Stephen King patří mezi klíčové postavy americké hororové scény. Naučil čtenáře bát se vzteklých psů, klaunů, otravných fanoušků, mrtvých zvířátek i lidí. Podívejte se na pět jeho knížek, díky nimž se budete bát usínat.

Stephen King

Král hororu Stephen King Zdroj: CoJeCo.cz

Přestože Stephen King není jenom autor hororových románů, jsou to právě jeho strašidelné příběhy, které se každému vryjí nejvíce do paměti. Dokáže dokonale vytvořit děsivou atmosféru, a to ani nemusí čtenáře vylekat na každé stránce. Všechno to nadpřirozeno a strašidelné úkazy se totiž dějí jen tak mimochodem. Ponořit se do světa krále hororů vám pomůže těchto pět knih, u kterých se budou bát i ti nejotrlejší čtenáři.

Cujo

Román pro všechny, kteří mají strach ze psů. Přestože byl Cujo vydán již v roce 1981, stále si zachovává strašidelnou atmosféru z vědomí, že i ten nejhodnější mazlíček rodiny se může změnit v krvelačnou bestii.

Příběh se točí okolo osudu dvou rodin. První z nich chová bernardýna Cuja, který bohužel pro své okolí nikdy nebyl očkován proti vzteklině. Jak lze předpokládat, je pokousán netopýrem a jeho chování se začíná měnit. Zatímco Joa, majitele psa, Cujo roztrhá, jeho žena se synem naštěstí předtím odjedou ke své sestře.

Druhá rodina, Trentonovi, takové štěstí nemá. Jedna z nejnapínavějších scén se odehrává v autě, ve kterém se schovává hlavní hrdinka, zraněná a vyčerpaná, se svým malým synkem před útoky démonického psa.

Podívejte se také na další články věnované Stephenu Kingovi

V tomhle románě není ušetřen nikdo. Umírají kladné postavy, policisté i děti a přináší tak velké ponaučení pro všechny majitele psů. Nechte si naočkovat svého mazlíčka a na procházce se vyhýbejte vzteklým netopýrům.

Nezbytné věci

Nezbytné věci je název obchodu, kde každý najde to, po čem v životě nejvíce touží – zbožná panička třísku z Noemovy archy, baseballový fanoušek raritní kartičku a nemocná žena lék proti artritidě. A hodný pan Leland Gaunt za tyhle vzácné věci v podstatě nic nechce, pouze nevinný malý žertík.

Nezbytné věci patří mezi nejlepší Kingovy romány. Přestože je pan Gaunt nejspíše démon lapající lidské duše, ten největší horor se odehrává mezi obyvateli města. Díky žertíkům, které si provádějí navzájem, vznikají v městečku spory, které nejednou končí smrtí. Román velmi dobře ukazuje, kam až jsou lidé schopni zajít pro jednu malichernou věc.

To

V románu To se naplno projevuje Kingův typický styl. Vzpomínky, dětská traumata a zlo skrývající se pod idylickým obrazem maloměsta se stalo jeho vizitkou. V To se všechna tři témata propojují.

Čtěte také: Kniha Černá krabice je ideální duchařský horor pro Halloween

Přestože je román spjat s démonickým klaunem (hlavně kvůli následné filmové adaptaci), jeho pravá podstata se ukrývá někde úplně jinde. Příběh se točí okolo partičky dětí „Smolařů“, která se musí postavit zlu samotnému. Zlo na sebe může vzít jakoukoli podobu (klaun, malomocný, vlkodlak), a proto ho nazvou prostě To. Dětem se nakonec To podaří porazit pomocí šamanského rituálu, ale věří, že se ho nezbavily navždy. Navzájem si přísahají, že pokud se To opět objeví, zničí ho společnými silami.

Román dále pokračuje o dvacet sedm let později, kdy se Smolaři musí opět spojit, aby se vypořádali s To navždycky.

Misery

Misery vypráví o tom, kam až je zarytý fanoušek schopen zajít. Hlavní hrdina románu Paul, známý spisovatel, má nehodu na silnici a zřítí se s autem do lesa. Zde ho nachází bývalá nemocniční sestra Annie, která se považuje za jeho největší fanynku. K Paulově smůle je Annie také psychopat a odmítá smrt hlavní hrdinky Paulovy knižní série Misery. Donutí Paula, aby napsal novou knihu o Misery a za každé zaváhání nebo pokus o útěk ho fyzicky trestá. Annie střídavě prochází záchvaty vzteku, během nichž je schopna Paulovi uříznout i kus těla.

King v Misery mistrně rozehrál sadistickou hru mezi na první pohled sympatickou Annie a její obětí. Misery byla také věrně převedena do filmové podoby režisérem Robem Reinerem.

Řbitov zviřátek

Čím jiným zakončit exkurzi do strašidelného světa Stephena Kinga než příběhem o indiánském pohřebišti, mrtvé kočičce a jedné nehodě na dálnici? Řbitov zviřátek je příběhem tragédie jedné americké rodiny. Vše začínám objevem pohřebiště, kde hlavní hrdina Louis pohřbí svou kočku. Ta se zázračně vrátí zpět mezi živé, ale pořád je tak trochu mrtvá. Poté, co při autonehodě zemře hrdinův malý syn, se ho Louis v záchvatu šílenství rozhodne oživit. Pravá hororová zápletka začíná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy na knížky Stephena Kinga, které vás zaručeně vyděsí

Hide picture