Menu
FANZINE.cz
Literární workshop online

Tipy pro napsání skvělé seminární práce pro úspěšné ukončení studia

Ukončení vysoké školy a vypracování školních prací není pro každého jednoduché. Potřebujete na to hodně času, úsilí a znalostí. Seminární práce jsou skvělou možností, jak se připravit na větší práci, která vás čeká na samém konci studia. Nesmíte ji ale podceňovat, protože jinak vysokou školu vůbec nedokončíte. Poradíme vám, na co se soustředit, abyste uspěli.

Ujasněte si, o čem budete psát

Každý student dostane téma, na které práci píše. Tím to ale nekončí. Musíte si ujasnit, jaký je cíl celé práce. Stejně tak musíte vědět, jak se k tomu dostanete. Jaké metody při psaní budete využívat? Při celém psaní se musíte těchto základních prvků držet, abyste se nedostali k jinému tématu, které se vůbec netýká původního zadání. Budete se divit, ale studentům se to děje často. Při psaní je nejdůležitější:

  • držte se zadání,
  • nepodceňujte závěr práce,
  • formátování je důležité,
  • zdroje využívejte na maximum.

Zdroje jsou neuvěřitelně užitečné. Nezapomínejte na cizí jazyky

Nikdo nenapíše seminární práci z hlavy. Musíte mít podklady, ze kterých budete čerpat informace. Vypracování seminární práce půjde dobře, když budete pracovat hned s několika zdroji najednou. Zkuste odborné databáze, navštivte knihovnu a hledejte také online. Každá univerzita či vysoká škola má většinou vlastní systémy pro vyhledávání zdrojů.

Jestli se chcete inspirovat pro vlastní práci, podívejte se na jiné, které řešili stejné věci. Webová stránka Theses.cz obsahuje tisíce prací z 56 českých vysokých škol a univerzit. Tam můžete najít práce, které pro vás budou velkou inspirací i zdrojem. Pamatujte, že asi 20 % zdrojů by mělo být cizojazyčných. Jestli budete mít jen české zdroje, nebude to v práci vypadat dobře.

Využijte každou možnou konzultaci

Každý vyučující na vysoké škole má konzultační hodiny. Vždy si vytiskněte část své práce s tonery Canon. Zajděte za profesorem, u kterého máte práci zadanou a konzultujte. Choďte za ním průběžně během celého psaní. Týden před odevzdáním vám příliš nepomůže, ale průběžně můžete věci měnit, přidávat nebo přehodnotit styl a cíle celé práce. Při hodnocení vám to hodně pomůže.

Soustřeďte se na každou část své práce

Každá vysoká škola nebo univerzita má vlastní pravidla pro tvorbu a formátování seminární práce. Musíte se proto vždy řídit podle návodu a pravidel, které jsou stanovené tam, kde studujete. V každém případě má seminární práce několik částí, které jsou vždy stejné. A na každou z nich byste se měli dostatečně soustředit. Vaše práce musí obsahovat:

  • úvod,
  • hlavní stať,
  • závěr,
  • seznam použité literatury (tabulky, grafy, obrázky, schéma atd.).

Hodně lidí si myslí, že stať je nejdůležitější a ostatní není podstatné. To je velký omyl. Závěr je také velmi důležitý. Než ho budete psát, měli byste si znovu pročíst celý text. Zopakujte zde, co bylo cílem vašeho zkoumání a na jaké závěry jste přišli. Uvidíte, že při hodnocení budete mít výhodu, když bude úvod a závěr správně zpracovaný.

S citacemi si můžete poradit poměrně snadno

Pro většinu studentů jsou citace největším problémem při psaní. Využít zdroje jistě zvládnete na jedničku, ale citace jsou něco jiného. Dobrou zprávou je, že si můžete jednoduše pomoci. Využijte práci webu citace.com nebo Generátor online citací a nebudete se muset stresovat, že je máte špatně formulované. I zde si ale dávejte pozor na pravidla dané vysoké školy, protože každá chce mít citace udělané trochu jinak.

Při psaní nezapomínejte na formát seminární práce. Možná se vám to zdá jako hloupost, ale při špatném formátování budete mít horší známku. S tím souvisí také gramatika. Možná nebude od věci, když si necháte celou práci zkontrolovat od zkušeného korektora. Díky tomu se nemusíte obávat gramatických ani stylistických chyb.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy pro napsání skvělé seminární práce pro úspěšné ukončení studia

Hide picture