Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Tipy pro začínající spisovatele. Jak udělat magii důvěryhodnou?

Redakce

Redakce

6. 7. 2014

Zná to asi každý, kdo kdy zkoušel v žánru fantasy cokoli napsat, pak své dílko zveřejnil na internetu a schytal jednu kritikou za druhou kvůli tomu, že jeho práce nedává smysl. Tak pokud se vám tohle stalo, možná vám pomůže několik tipů, jak vytvořit důvěryhodnou a uvěřitelnou magii.

FOTO: Harry Potter a jeho magie

J. K. Rowlingová dokázala vytvořit svět plný okouzlující magie.
Zdroj: Warner Bros.

Americká autorka Christine Amsdell se rozhodla pomoct nám všem, kteří úplně přesně neví, jak si poradit s magickými sekvencemi ve svých povídkách či knihách, aby to nebyly úplné nesmysly a nepřinutily čtenáře obracet oči v sloup. Její rady jsou následující:

1) Rada první: Využívejte realitu!

Ano, hned v úvodu si můžete říct, že například tvoříte svou vlastní kouzelnou říši a realita je vám k ničemu, ale to není tak úplně pravda. Důležité je, abychom si pamatovali, že čím víc komplikovanější světy a děje tvoříme, tím těžší je pro čtenáře se v takovém příběhu orientovat.

V tomto případě je řešení poměrně jednoduché. Zakomponujte do děje postavu, jejímž prostřednictvím se čtenář dokáže ztotožnit s příběhem. Taková postava by většinou neměla být ve všem zasvěcená, ale teprve by měla společně se čtenáři rozplétat jakkoli složitou zápletku. Tak docílíte toho, že se „nezasvěcený člověk“ ve vašem světě neztratí.

Prsten moci v Pánovi prstenů toho zase tak moc neuměl, ale dokázal ze svého nositele udělat schizofrenika. Zdroj: New Line Cinema

Prsten moci v Pánovi prstenů toho zase tak moc neuměl, ale dokázal ze svého nositele alespoň udělat schizofrenika.
Zdroj: New Line Cinema

Samozřejmě, že důležité jsou i základní znalosti činností, o kterých píšete. Pakliže se vaše postavy prohání na koních, měli byste o těchto zvířatech něco málo vědět. To samé platí o ovládání meče a dalších středověkých zbraní. Čím pevnější základy těchto činností budete znát, tím snáze se vám bude tvořit uvěřitelný děj.

2) Rada druhá: Musíte znít přesvědčivě!

Tohle je základní pravidlo. Nikdy nezpochybňujte sami sebe! Jakmile začnete ve svém vlastním díle skrze nějakou postavu či vypravěče pochybovat o věcech, které jste sami napsali, čtenář se začne divit také.

3) Rada třetí: Poznejte svůj jazyk!

Pokud pořádně neznáte pravidla spisovného jazyka, radši ani nepište. Zbytečné hrubky a neznalost základních pravidel češtiny způsobí, že čtenářova pozornost bude neustále odváděna od příběhu k děsivě napsaným větám.

4) Rada čtvrtá: Nechte vysvětlování odborníkům!

FOTO: Inkoustové srdce

„Magický“ svět se svým způsobem skrývá v každé knize.
Zdroj: New Line Cinema

Chcete, aby čtenář snadněji uvěřil výplodům vaší fantazie? Pak nechte vaše komplikované výtvory vysvětlit „odborníkem“. Pokud se například ve vašem světě rozšíří nebezpečná nákaza, přiveďte na scénu doktora, který vysvětlí, o co vlastně jde. Pokud o tom začne mluvit třeba desetiletý chlapec, těžko vám to někdo uvěří.

5) Rada pátá: Nechte si poradit!

Tohle je obecná rada pro každého autora, ale i přesto je to rada nad zlato. Pokud něco vytvoříte, dejte to někomu přečíst. A jakmile nějakou věc zpochybní, dejte t přečíst i někomu dalšímu. Pokud se shodnou na nedůvěryhodnosti některé scény, pravděpodobně byste ji měli přepsat. Ne vždy se totiž vaše brilantní nápady setkají s pochopením čtenářské obce.

Měli jste někdy problém s tím, že vám čtenáři neuvěřili některé části ve vašich dílech?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy pro začínající spisovatele. Jak udělat magii důvěryhodnou?

Hide picture