Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Tolkienovi draci se vyvinuli z orlů, s plazy nemají nic společného

Jan Nohovec

Jan Nohovec

4. 7. 2013

Festival fantazie 2013 v Chotěboři navštívili dva odborníci na otce fantasy literatury, J. R. R. Tolkiena. Na svých přednáškách mimo jiné tvrdili, že Tolkienovi draci jako Šmak z Hobita mají blíže spíš k orlům než plazům.

FOTO: Drak ve filmu Hobit

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Podle odborníka na dílo J. R. R. Tolkiena Alexe Lewise nebylo zlo, které ve světě Pána Prstenů existovalo již dávno před Frodovou i Bilbovou cestou, schopno stvořit život, jen ho pokřivit.

„Víme, že Morgoth pokřivil elfy a stvořil z nich orky. Podobně vznikli z entů trolové. Můžeme se domýšlet, že draci byli právě přetvořenými orly. A máme pro to mnoho důkazů,“ tvrdil Lewis na své středeční přednášce.

Podle něj stačí to, že se Tolkien zmiňuje o různých druzích pavouků a jiných nebezpečných tvorech, na plazy ale nikdy nepřijde řada. V Prvním věku, kdy začaly vznikat první elfské říše ve Středozemi, prý snad žádní plazi ani neexistovali, takže z nich nikdo nemohl stvořit draky.

S kým bojoval Gandalf se neví

„Podle všech možných důkazů můžeme usuzovat, že draci byli na rozdíl od plazů teplokrevnými živočichy,“ rozváděl svou teorii Lewis. „Mají sice hadovité tělo a dlouhý ocas, společných prvků s ptáky je tu ovšem mnohem více. Draci se na jednom místě v knize ‚vznášejí jako vrány‘, shromažďují bohatství jako straky, stejně jako papoušci dokážou mluvit a navíc přechovávají uvnitř svého těla oheň, s nímž by si studenokrevní plazi neuměli poradit,“ vypočítává Lewis důkazy své důkazy.

Britský tolkienista svou přednášku uzavřel tím, že i přes zjevná vodítka zůstaly některé věci v Tolkienově díle zahaleny tajemstvím. „Netušíme například, z čeho se vyvinuli balrogové jako ten, s nímž bojoval Gandalf v Morii,“ vysvětlil Lewis. Podle něj možná na počátku vývoje balrogů stála slepice.

Alex Lewis navštívil osmnáctý ročník Festivalu fantazie v Chotěboři ve dnech 2. a 3. července 2013. Spolu s Ruth Lancon se dotkli také témat map v Tolkienově světě nebo literární skupiny Inklings, kam Tolkien patřil spolu s C. S. Lewisem, autorem Letopisů Narnie. Ruth Lancon, která se věnuje i malbě obrazů z Tolkienova světa, představila také některé své malířské techniky jako kvaš nebo akryl a zdůvodnila, proč jsou právě ony nejlepší pro zchycení Středozemě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tolkienovi draci se vyvinuli z orlů, s plazy nemají nic společného

Hide picture