Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Tolkienův zapomenutý epos o králi Artušovi vyjde poprvé příští rok

Dan Lechmann

Dan Lechmann

29. 10. 2012

Literární svět se rozroste o další dílo spisovatele J. R. R. Tolkiena. Po osmdesáti letech v zapomnění bude představen dosud nevydaný epos o králi Artušovi.

Tolkienův rukopis čekal na objevení 80 let. Zdroj: výřez z obálky knihy Michaela Whitea

Tvůrce úžasného světa Pána prstenů, praotec všech hobitů a v neposlední řadě jeden z nejoblíbenějších autorů fantasy literatury John Ronald Reuel Tolkien zanechal kromě svých prací situovaných do Středozemě také dílo, jehož tématem je legenda o králi Artušovi.

Epos vypráví příběh o posledních dnech vlády krále Artuše, který zhrzen nevěrou lady Guinevery vyjíždí společně s rytířem kulatého stolu, sirem Gawainem, do bitvy proti zlému uzurpátorovi Mordredovi.

Čtěte také: Artušovskou legendou se ve svých knihách zabývá i Jack Whyte

Ve verších je citelná přítomnost autorovy inspirace rytířským románem napsaným v 15. století Thomasem Malorym nesoucím název Artušova smrt. Redaktor knihy Chris Smith se o „novém“ Tolkienově díle vyjádřil: „Vdechuje nový život jednomu z našich největších hrdinů, osvobozuje ho ze spárů Maloryho romantického sevření a odhaluje Artuše jako jedince, který musí povstat proti zradě, aby osvobodil své milované království.“

Originální rukopis čekal dlouhých osm desítek let na své odhalení. Christopher Tolkien, syn a editor mnohých otcových prací, dvousetstránkový epos objevil a rozhodl se jej vydat. Artušův pád (z originálu The Fall of Arthur) vyjde příští rok v květnu společně se třemi Christopherovými eseji o artušovské literatuře.

Milovníci Tolkiena si mohou mnout ruce, protože následující rok bude velmi úrodný. Tuto zimu se vrátíme znovu do Středozemě ve filmové adaptaci Tolkienova Hobita, který, doufejme, společně s Artušovým pádem vykřeše další jiskru, jež bude dlouho živit plamen slávy pravého „otce fantasy“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tolkienův zapomenutý epos o králi Artušovi vyjde poprvé příští rok

Hide picture