Menu
FANZINE.cz
Literatura

TOP 10. Knižní série, ze kterých by byly vynikající televizní seriály

Tak a teď se s pomocí svých dětí pomstím! Zdroj: babsbabsbabs.com/

Nejlepší televizní pořady jsou dnes založeny na knižní předloze. Děj je již vymyšlený, postavy vymodelované a dialogy napsané. Stačí knihu převést do televizní podoby. Vybrali jsme 10 knižních sérií, z nichž by mohl být televizní hit.

game-of-thrones-hra-o-truny

Hra o trůny je zářným příkladem fenomenálního úspěchu seriálového zpracovení knižní ságy. Zdroj: distributor.

Úžasná věc na fantasy a sci-fi knihách je ta, že bohatství, kterým oplývají, je nekonečné. Je důležité, aby kniha už sama o sobě obsahovala dostatek materiálu k sestavení televizního seriálu. To znamená, že během prvních dvou let nebude třeba vymýšlet nové postavy či dějové zvraty. Jedná se tedy o série s kompletně vystavěným světem, s politickými a sociálními konflikty a s postavami tak živými, že ihned přilnou k srdci.

1. Trilogie o Marsu: Kim Stanley Robinson

Série Mars od K. S. Robinsona. Zdroj: obálka knihy.

Série Mars od K. S. Robinsona. Zdroj: obálka knihy.

Kim Stanley Robinson je americký sci-fi spisovatel, který však v Česku není příliš známý. Ovšem jeho román Trilogie o Marsu získala cenu Nebula a Hugo. Jedná se o ambiciózní řadu s podrobně vystavěným světem, s politickými konflikty a s obrovskou dávkou filosofie.

První osadníci planety Mars debatují o etice terraformace planety (česky pozemšťování). Postupem času se dostanou k otázkám ekologických zdrojů či občanských válek za nezávislost. Z této série by mohlo vzniknout velice povedené návykové a hypnotické drama.

2. Příběh Toničky Bolavé z knihy Terryho Pratchetta

OBR: Terry Prachett Obléknu si půlnoc

Obléknu si půlnoc od Terryho Pratchetta. Zdroj: obálka knihy.

Terryho Zeměplocha je obecně fantastická a plná potenciálu, ze kterého se dá čerpat. Tonička Bolavá, malá čarodějka s malými modrými skřetími kamarády, je hlavní hrdinkou knihy Svobodnej národ. Jak se dá očekávat, roztomilé hlouposti zaplňují příběh. Jádrem je však charakter samotné hlavní hrdinky a její vztah k učitelce Miss Level. Tonička se musí naučit ovládat sílu a místo hledání slávy ji věnovat na pomoc lidem. Ovšem k dispozici je i bohatá řada vedlejších rolí, na kterých se dá stavět.

Na motivy Zeměplochy vzniklo i divadelní představení.

3. Patternist: Octavia E. Butler

Zachytit plný rozsah této pětidílné série by mohl být pro televizi problém. Chronologické vyprávění příběhu, jak se vývoj lidské rasy formuje v nový druh lidí, by stálo mnoho času. Existuje již spousta televizních pořadů o mutantech s mentálními či jinými schopnostmi. Ale Octaviino podání má jisté originální kouzlo. A právě vztah mezi dvěma smrtelníky – Doro a Anyanwu – kteří se střetávají napříč generacemi, by mohl vytvořit dobrý základ pro fascinující drama.

4. Swordspoint: Ellen Kushner

OBR: Swordspoint

Série Swordspoint od Ellen Kushner. Zdroj: obálka knihy.

I tato série by se mohla objevit na televizních obrazovkách a dokonce jí vládnout. V centru dění je romantika dvou gayů v renesanční době plné institucionalizovaných soubojů. Jednoduše se jedná o více fantaskně orientovaný seriál Tudorovci. Tento fantasy svět s prakticky žádnou magií by se mohl stát důstojným nástupcem Her o trůny, který taktéž začíná jen se špetkou magie. Dobrodružné příběhy s pořádnou porcí erotiky vás jistě přimějí dočíst knihu do konce.

5. Kroniky Prydainu: Lloyd Alexander

Čarovně krásná země Prydain s originálními pohádkovými motivy, jemným humorem a nečekanými dějovými zvraty může být považována za další dětskou knihu. Ovšem nenechte se zmást poklidným začátkem. Svým stylem se podobá sérii Harryho Pottera – zprvu kniha pro děti na dobrou noc vyrostla v celovečerní film s někdy až hororovými záběry. I zde se vypráví příběh o malém chlapci, z něhož se pomalu stává hrdina. Se správnou režií se dá dojít kamkoliv.

6. Chronicles of the Deryni: Katherine Kurtz

Další skvělá fantasy série se odehrává ve fiktivní středověké říši, kde každý ví o existenci Deriny (super-lidé s magickou mocí). Příběh o politice, o tom, kdo bude vládnout Jedenáctému království, o magii a o boji dobra se zlem. Opět je zde návaznost na Hry o trůny. Politická sága založená na skutečných středověkých dějinách ukazuje, jak se magie stává další zbraní v politických bojích.

7. Válka s Chtorr: David Gerrold

Podobně jako trilogie Mars, i tato série se zabývá ekologickým kolapsem, což je zvláště v dnešní době důležité téma. Na zničenou planetu zavítá cizinec, jenž ji „kolonizuje“ pomocí kvalitnějších a nadřazenějších druhů Robin Hobb: Krev a jedrostlin i živočichů. Skupinka lidí se snaží vymyslet, jak tyto druhy eliminovat, aby se nerozšířili natolik, že by byly pro lidskou rasu nebezpečné. Zvláště působivé by mohlo být televizní zpracování obrovských červů, kteří svým hrozným hlukem dali sérii název. Chtorr.

8. Trilogie The Fitz and The Fool: Robin Hobb

Další série a další možný následovník Her o Trůny. Příběh vypráví o vrahovi jménem Fitz, který od dvorního šaška Foola dostal za úkol ochraňovat šesti vévodství. Fool o sobě tvrdí, že je White Prophet (Bílý prorok), jenž pomocí Fitze dokáže utvářet budoucnost. Ovšem nejen z tohoto dílu se dá čerpat. Jsou tu i další, v nichž se Fitz objevuje jako královský bastard, bývalý král a současný vrah skrývající se před světem.

9. Pohraničí: Terri Windling, Mark Alan Arnold

Pohraničí je série povídek spadající do urban fantasy. Tento sborník byl OBR: Leviatan se probouzí: přebal knihyvytvořen na základě světově sdílené antologie. Řada autorů, včetně Niela Gaimana a Patricie A. MCKillip, vypráví příběh z Pohraničí – omezený prostor mezi lidským městem a říší elfů. Potulování elfů do New Yorku a putování lidí naopak do jejich říše nabízí nekonečné možnosti.

10. Leviatan se probouzí: James S. A. Corey

A nakonec se představí řada, jež je pro televizi přímo vyvíjena. Tato odvážná vesmírná odysea inspirovaná skutečnostmi, jako jsou mimozemšťané, přináší zpět na televizní obrazovky kosmické lodě a s nimi i vítězství lidí nad nepřáteli. Je to jakási náhrada za Battlestar Galactica.

Připravuje se filmový návrat Battlestar Galactica.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10. Knižní série, ze kterých by byly vynikající televizní seriály

Hide picture