Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nejlepší horory roku 2011: Došlo na exorcismus i vřískání

Denisa Marešová

Denisa Marešová

26. 12. 2011

FOTO: Paranormal Activity 3, from Paramount Pictures.!Anketa!Rok 2011 dobrým hororům moc nepřál, proto bylo velice těžké vybrat alespoň pět z nich, které by stály za zhlédnutí. Pojďte se s námi ohlédnout za nejúspěšnějšími hororovými snímky letošního roku.

FOTO: Paranormal Activity 3, from Paramount Pictures.

Dvě sestry, které rády provokují démony ve filmu Paranormal Activity 3, Zdroj: distributor filmu

Natočit kvalitní horor není v dnešní době jednoduché a rok 2011 byl vůbec chudý na kvalitní hororovou podívanou. Tvůrci se v dnešní době uchylují pouze k recyklování a vykrádání svých starých osvědčených témat a metod, což jim občas vyjde, jindy ne. Přijít s něčím novým a neokoukaným, jako byla kdysi např. Záhada Blair Witch, je téměř nemožné.

5. Nový smrtelný plán ve filmu Nezvratný osud 5

Tato série neustále staví na původním tématu z prvního dílu a pouze obměňuje a zefektivňuje způsoby smrti. Pátý díl série nás tentokrát zavede na most, který se zřítí, mezitím ale hlavní hrdina zachrání partu svých kamarádů a svou přítelkyni. Jenže Smrt má plán a ten se musí dodržet… Tím začíná boj party smrtelníků proti samotné kmotřičce Smrti.

Ačkoliv už nemůžeme od této série čekat nic nového a průkopnického, pořád je pátý díl mnohem lepší než dva předchozí. Film je třeba brát jako zábavnou podívanou plnou brutálních a napínavých scén – pak se vám bude snímek líbit.

4. Paranormal Activity po třetí

Další děsivá série, tentokrát o démonech a neviditelném zlu. Třetí díl nás vrátí do roku 1988, kdy jsou dvě hlavní představitelky ještě malé holčičky a baví se vyvoláváním duchů, což se jim časem začne vracet, protože co je horší než naštvaný démon?!

Paranormal Activity 3 má sice stejný koncept, ale zasazení děje do 80. let je velice příjemné osvěžení. Autentickou a děsivou atmosféru opět zajišťují staré známé záběry z průmyslových kamer, pochvalu si zaslouží především herecké výkony malých hereček, které jsou na jejich věk vynikající.

3. Pravidla se změnila ve Vřískotu 4

Čtvrté pokračování této hororové série od mistra žánru, Wese Cravena, přivádí po dlouhé pauze staré známé postavy zpět do Woodsboro. Sydney Prescott, která je nyní slavnou autorkou knihy o svém životě, se v rámci turné vrací do města a s ní i Ghostface, jenž se rozhodl vyvraždit všechny její blízké.

Ve výsledku jde o celkem povedený horor. Málokdo by čekal, že se tvůrcům podaří po dlouhé době navázat na již ukončenou sérii, ale povedlo se. Snímek často odkazuje na nová pravidla současných hororů a reflektuje tak změny v žánru za uplynulé desetiletí. Jak se režie dvaasedmdesátiletému Cravenovi podařila, se podívejte sami.

2. Hanibal v hororu Obřad

Horor Obřad rozehrává příběh skeptického studenta kněžského semináře, který se ve Vatikánu učí umění exorcismu. Zde potkává neortodoxního kněze Anthonyho Hopkinse, jenž mu ukáže i temnou stránku jeho víry.

Není to sice nejlepší film na téma exorcismu, ale nejhorší taky ne. Vynikající je hlavně výkon Hopkinse a ponurá atmosféra Vatikánu a celého filmu vůbec. Pochvalu si zaslouží i závěrečný akt, který je výborným vyvrcholením celého hororu.

1. Napětí a humor ve filmu Fright Night

Upírské horory jsou nyní v módě, tak proč nenatočit remake úspěšné hororové komedie Noc hrůzy? Charley je teenager, který zjistí, že jejich pohledný soused Colin Farrell je upír, který má na svědomí životy velké části předměstí. Nikdo mu nevěří, a tak se rozhodne vzít věc do svých rukou, aby se monstra zbavil sám.

Fright Night je horor s úžasně ironickým a černým humorem, který musíte brát s nadsázkou. Pokud tak učiníte a necháte se bavit, budete spokojeni. Nečekaně dobré vizuální triky dostávají jednoznačně palec nahoru. A bonus pro dívky – Colin Farrell je v roli upíra velice sexy.

[poll id=“7″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší horory roku 2011: Došlo na exorcismus i vřískání

Hide picture