Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

TOP 5 největších klišé v hororech. Tak tady originalitu nehledejte

Denisa Marešová

Denisa Marešová

29. 11. 2011

FOTO: texas-chainsaw-mascacrePřijít dnes v rámci žánru hororu na něco nového je téměř nemožné. Pojďme se podívat na pět největších klišé a stereotypů, kterými nám tvůrci navozují strach.

FOTO: texas-chainsaw-mascacre

Dům hrůzy z filmu Texaský masakr motorovou pilou, Zdroj: distributor filmu

FANZINE.cz přináší svým čtenářům výběr 5 klišé ustálených v hororových snímcích.

5. Využití náboženství

Neexistuje téměř lepší místo, kde najít hrůzu, než v místním kostele. Strach je totiž odjakživa nejefektivnějším způsobem, jak udržet poslušné ovečky na uzdě. Vyvrcholením náboženského tématu je pak postava samotného Satana, který v mnoha filmech touží dobýt svět nebo se zmocnit lidí.

 

Téma náboženství je v hororech již dlouho. Jedním z nejvýznamnějších je Vymítač ďábla (1973), který byl v době svého vzniku brán jako velice kontroverzní snímek. Letos měl premiéru snímek Obřad, jenž patří mezi nejnovější horory s tematikou exorcismu.

4. Geneticky upravené postavy

Když už divákům normální hororové postavy, jako upíři, zombie a vrahové, nestačí, musí na řadu přijít steroidy. Hororů, ve kterých se objevují geneticky upravení jedinci, není zrovna málo. Ať už jsou to tedy lidé, zombie nebo zvířata, jako například žraloci, hadi či opice, s genetikou získávají neobyčejné schopnosti. Jsou chytřejší, odolnější, silnější, rychlejší a podle tvůrců tím pádem hrozivější.

 

Jako příklady hororů s touto tematikou můžeme jmenovat filmy: Blade 2, Anakonda, 28 dní poté, Útok z hlubin, Jezero a spoustu dalších, kde přerostlé potvory terorizují ostatní postavy.

3. Zvyšování úrovně šokujících prvků

Když mají tvůrci po ruce pouze nezajímavý a málo strašidelný děj, přijde na řadu spousta krve a velký masakr. Autoři si totiž myslí, že když je film krvavější a násilnější, že je tím pádem i strašidelnější, ale už jim nedochází, že strachu nedosáhnou tím, že se udělá divákovi zle.

Výborným příkladem je horor Lidská stonožka, který je tak nechutný, že i otrlý divák má problém ho zhlédnout celý. S takovými filmy, jako je například série Saw, která se tímto směrem úspěšně ubírá, tak můžeme vidět pouze nové a efektivnější způsoby, jak někoho co nejkrvavěji zbavit života.

2. Sexy oběti

Sex a horory jdou spolu ruku v ruce už od dob, kdy vznikl snímek Pátek třináctého, kde se mladý Jason utopil, zatímco dvojice souloží v křoví. Většina dnešních hororů by mohla být označena téměř jako soft porno, jelikož co přiláká větší pozornost než násilí a sex? Ve filmech tak máme možnost sledovat sexy spoře oděné holky utíkající před vrahem či rovnou scény sexu, při kterých jsou postavy zabity.

 

Sexy holky, které jsou budoucími oběťmi, můžeme najít ve všech amerických hororech, ale jak bylo řečeno ve snímku Vřískot, jakmile dívka přijde v hororu o panenství, nepřežije. Jen pro úplnost, jedná se třeba o snímky Krvavý Valentýn, Bazén a podobně.

1. Divné vraždící děti

Malé děti jsou odjakživa považovány za nevinná stvoření, horory ovšem tento předpoklad absolutně vyvrátily. Pomalu v každém pátém hororu můžeme vidět zlé dítě, které zabíjí ostatní protagonisty filmů. Malé roztomilé holčičky a chlapečci se tak mění v krvežíznivé a pomstychtivé zabijáky.

Samara ve filmu Kruh, pobledlý chlapeček v Nenávisti, malý Damien – Satan přichází – nebo snad Kukuřičné děti: ve všech těchto hororech nese břímě strašidelnosti malé dítě.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 5 největších klišé v hororech. Tak tady originalitu nehledejte

Hide picture