Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Tovaryš Alexe Dreschera to mlátí hlava nehlava. Moc hlav na krku nezůstane

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

5. 2. 2011

Alex Drescher: TovaryšAlex Drescher nám doposud ve svých knihách představil pouze královského prokurátora Kloppa Yggreda. V novém románu Tovaryš přichází s jiným hrdinou, alkoholikem a demobilizovaným vojákem Richardem Svátkem. A milovníci kvalitní řezničiny svátek opravdu slavit mohou.

Alex Drescher: Tovaryš (ilustrační)

Ilustrace na obálce románu Tovaryš Autor: Lubomír Kupčík

Evropa, jak ji známe, se změnila. Snaha o její integraci selhala a nikdo rozumný už hvězdy na unijní vlajce nepovažuje za příslib zářné budoucnosti. Svět ovládá skupina mocných, s nimiž není radno si zahrávat. Většina lidí to respektuje a je ráda za každé nové ráno. A pak je tu Richard Svátek, který má hluboko do kapsy, ale pro ránu pěstí nejde nikdy daleko.

Mezi mlýnskými koly i Svátek se drolí

Demobilizovaný voják, jehož životní filosofií je vidět každý den na dno skleničky, se dostane do průšvihu kupodivu cizí vinou. Jeho soused jej pověří zdánlivě nevinným úkolem. Richard mu má pohlídat jeden předmět, zatímco on bude na pár dní pryč.

Jenže cílem sousedovy plánované dovolené je krematorium a uschovaný předmět přitáhne nežádanou pozornost několika zájmových skupin. Ani jedna se nechová k Richardovi dvakrát přátelsky, což jej zase tolik nepřekvapuje, smířit se však s faktem, že jednu z nich tvoří zdánlivě nezničitelní agenti a další bytosti se špičatýma ušima, to už dá i otrlému alkoholikovi zabrat. Richardu Svátkovi se právě otevřely dveře do zcela nového světa. Jenže u nich někdo urval kliku, takže vrátit se k životu bezvýznamného pijana už není v Richardových silách. Teď už totiž ví, že existuje Prolnutí.

Tohle je nová Evropa, s kozlí nohou a očima lykantropa

Drescherův nový román klame tělem. Přestože anotací a úvodními kapitolami si hraje spíše na sci-fi, čemuž nasvědčuje i zasazení příběhu do blízké budoucnosti, s přibývajícími stránkami se v něm objevuje řada nadpřirozených bytostí včetně dvou čarodějek, lykantropa a fauna. Richard se brzy seznamuje s magií, zjišťuje, že svět má několik vrstev, a železitě chutná i jeho poznání, že elfové nejsou tak hodní jako v knihách mistra Tolkiena.

Alex Drescher knižně

Cyklus Klopp Yggredd

  • Dokonalý obchod (Leonardo 2007)
  • S čím kdo schází (Leonardo 2008)
  • Není jiných cest (Leonardo 2010)

Cyklus Prolnutí

  • Tovaryš (Leonardo 2010)

Některými společnými prvky může Drescher čtenáři připomenout jiné české žánrové autory, Vladimíra Šlechtu a Miroslava Žambocha. Se Šlechtovým Oggerdem sdílí Richard Svátek nejen vojenský výcvik a schopnost likvidovat nepřátele ve slevových balíčcích po více kusech, ale i velmi základní rysy jejich životních kolbišť. Oba hrdinové se pohybují po zničené Evropě a oba svým způsobem něco objevují. Oggerd pozůstatky civilizace a relikty prosperující minulosti, Richard Svátek civilizace zcela nové, o jejichž existenci neměl před pár dny ani tušení.

Bojové pasáže v Tovaryšovi i díky vyprávění v první osobě zase připomenou příběhy Žambochova rváče Baklyho, tím však podobnost s tímto autorem také nekončí. Tomu, kdo četl autorovu Líheň, jejímž napsáním vzdával Žamboch hold Jiřímu Kulhánkovi, se určitě při čtení Tovaryše vybaví.

Přechody a přechodníky s elfy mlátí o chodníky

U Alexe Dreschera už jsme si zvykli na rychlé vyprávěcí tempo a časté použití přechodníků, podle nichž lze jeho texty snadno rozpoznat. Zatímco toho prvního se nám dostane v tradiční doporučené denní dávce, jazykovými zvláštnostmi tentokrát autor na své poměry hodně šetřil. Přechodníky rozesel střídmě po celé ploše románu, takže jejich příležitostné použití nebije do očí tak jako u některých předchozích Drescherových prací.

obálka Alex Drescher: Tovaryš

Zatímco přechodníky tedy už chodníky nezdobí, mrtvol se na nich pořád najde dost. Věrný své tradici nešetří Drescher olovem a tam, kam kulka nemůže, posílá ostrou ocel. Linka románu je poměrně přímočará a bez nečekaných zvratů, což přebíjecímu tempu Richarda Svátka hraje do noty.

Zasloužené ovace, ale bez legrace

Alex Drescher se zřetelně autorsky vyvíjí. Popisem akce a celkovou dynamičností děje začíná dotahovat napžíklad zmiňovaného Miroslava Žambocha. Zároveň ale překvapivě pozapomíná na jiný svůj poznávací znak – humor. Svátek si sice občas nějaký komentář neodpustí, rozhodně však nehláškuje v ráži Kloppa Yggredda. V románu se místy objeví i nějaká popkulturní narážka, i ta ale málokdy pocuchá koutky čtenářových úst. Jako by Alex Drescher s přesunem do našeho světa zvážněl.

Tovaryš je čistokrevným prolnutím obou ústředních fantastických žánrů, sci-fi i fantasy. Zdali název Drescherova nového cyklu Prolnutí, jehož první kapitolu román Tovaryš vypráví, odkazuje i k této skutečnosti, to ví patrně jen samotný autor. Ale pokud ano, pak je to zjevně ta nejrafinovanější myšlenka celé knihy. Román na jedno použití, který by při podrobnější analýze všechny události v ději neobhájil, však ani hlouběji jít nepotřebuje. Na své současné úrovni zábavné akční četby funguje velmi dobře.

Název originálu: Prolnutí I. – Tovaryš
Autor: Alex Drescher
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 352
Vazba: brožovaná
Rozměry: 105 x 175 mm
Vydal: Leonardo, Petřvald u Karviné 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tovaryš Alexe Dreschera to mlátí hlava nehlava. Moc hlav na krku nezůstane

Hide picture