Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Trailer filmu Alois Nebel: Stávka dopravců v animované podobě nehrozí

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

18. 6. 2011

Priessnitz Alois Nebel Tour 2011Adaptace komiksů nemají v českých filmových vodách příliš mnoho zástupců. Na podzim letošního roku se do této skromné skupinky filmů zařadí také zatraceně originální Alois Nebel. A první plnohodnotná ukázka napovídá, že se máme na co těšit.

Priessnitz Alois Nebel Tour 2011

Černobílý Krobot alias Alois Nebel, Zdroj: distributor filmu

Komiks Alois Nebel stačil za poměrně krátkou dobu v kruzích komiksových fandů zkultovnět. Černobílý počin Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 oplýval jak vizuální, tak příběhovou originalitou. Nápadu s převedením na filmové plátno se tak nelze divit. Údiv si vysloužila až pečlivost, s jakou je zdrojový materiál přenesen do pohyblivé formy.

Režisér Tomáš Luňák se rozhodl převést příběh výpravčího Aloise Nebela formou, která nemá v českém filmu obdoby. Podobně jako Richard Linklater ve Scanner Darkly využil speciální animační metodu zvanou rotoscoping. Klasicky natočený film je postprodukčně převeden do animované podoby s využitím pohybů a mimiky získaných z původního záznamu. Výsledkem je snová a vizuálně originální forma.

[vimeo]http://vimeo.com/25155505[/vimeo]

A právě tu nám nabízí také první regulérní ukázka. Ta nesází na klasické propriety v podobě rychlé střihové skladby ani výrazného hudebního podkladu. Namísto nich se soustředí na pečlivé budování atmosféry a do popředí tlačí také úchvatnou obrazovou stránku. Rotoscoping ve spojení s černobílým laděním bude očividně klíčem k pochmurné a syrové atmosféře. Nezbývá než doufat, že ruku v ruce s vypilovaným vizuálem půjde také příběh.

Alois Nebel

Animovaný/Drama
Česká republika, 2011, 80 min

Režie: Tomáš Luňák
Hrají: Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková

Premiéra v ČR: 29. září 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trailer filmu Alois Nebel: Stávka dopravců v animované podobě nehrozí

Hide picture