Menu
FANZINE.cz
Technologie

Trpíte traumatem? Robotický tuleň Paro léčí vše od stresu po demenci

Redakce

Redakce

21. 8. 2011

FOTO: Paro, robotický tuleňJak nahradit psychologa? Japonci na to mají robotického tuleně Para, který jeho práci levou zadní zastane. Jeho daní je vysoká pořizovací cena, ale v březnových živelných tragédiích se ukázal jako užitečný pomocník.

FOTO: Paro, robotický tuleň 2

No není roztomilý?, Zdroj: botjunkie.com

Takanori Shibata navrhl podle vzoru tuleně grónského roztomilého terapeutického robůtka s mnoha dotekovými senzory, takže při hlazení reaguje různými zvuky, což oběti neštěstí psychicky uklidňuje. O tom se mohlo přesvědčit i mnoho obětí nedávné tsunami v Japonsku, kde byl Paro nasazen.

Stejně ohromující je taktéž galerie fotek ze hry Far Cry 3!

Březnové nasazení přátelského tuleně není jeho premiérou. V japonských pečovatelských službách funguje od roku 2003 a už bylo vypuštěno osm jeho inovovaných verzí. Nejenže Paro snižuje stresovou hladinu u pacientů, ale i u pečovatelů a pacientů s demencí.

Roztomilý plyšový kamarád stojí v přepočtu zhruba 105 tisíc korun. V USA je schválen jako zdravotnická pomůcka a největšími odběrateli jsou pečovatelské služby a domy. Je tak dobrý, že japonské oběti tsunami ho nechtěly pustit z ruky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trpíte traumatem? Robotický tuleň Paro léčí vše od stresu po demenci

Hide picture