Menu
FANZINE.cz
Literatura

Trůn z dračích kostí Tada Williamse odradí nanejvýš svou délkou

Redakce

Redakce

19. 2. 2010

tad-williams-trun-z-dracich-kosti-perexRomán Trůn z dračích kostí, první díl trilogie Jasný osten, žal a trn, vyšel u nakladatelství Laser-books koncem loňského roku.  Po dlouhých třinácti letech tak mohou noví, ale i stávající čtenáři knih Tada Williamse opět zavítat do království Východního Ardu.

sci-fi knihovna 3

Ilustrační foto. Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Kniha, která v dnešní době patří již mezi klasická díla světové fantastiky, tak opět hledá nové čtenáře. Na začátek je třeba upozornit ty méně odvážné z vás, že tento první díl má téměř 800 stran. To však není příliš na škodu, neboť si autor právě díky tomuto velkému množství papíru s obsahem opravdu vyhrál.

Na pozadí mocenských svárů a pomalu se rozrůstající bratrovražedné války v největším království světa, které svou velikostí obsáhlo celý Východní Ard a o jehož území usilují temné magické mocnosti, čtenář sleduje příběh mladého Simona. V chlapci z chudé rodiny, který ještě před svým příchodem na svět přišel o oba rodiče a musel být vychováván služebnými na hradě Hayholtu, se může skrývat víc, než co by bylo na první pohled patrné. Avšak nepředbíhejme. Simon je totiž spíše obyčejný mladík, který se i na svůj věk chová spíše dětinsky a jakoby pomaleji chápe všechno, co po něm ostatní chtějí. Rychlou shodou nešťastných náhod se však právě on ocitá ve středu toho nejbláznivějšího a nejpříšernějšího dění v celém království. Musí uprchnout z hradu a jeho život visí na tenkém vlásku, který se může každou chvíli přetrhnout. Jak si poradí s nástrahami, které si pro něj přichystal nevyzpytatelný osud, se ale dozvíte až v knize samotné.

Jak už jsem avizoval na začátku, kniha je opravdu tlustá. To samozřejmě nemusí být pro většinu čtenářů žádný problém. Přesto za zmínku jistě stojí to, že i když je po obsahové stránce zpracována opravdu bravurně a jde zde vidět, že si autor s celým světem, politikou, dějem a postavami bravurně vyhrál, někdy se příběh až zbytečně táhne. Nedochází k tomu ale nijak často a čtenář má pocit, že se pořád něco děje. I tak by ale nebylo na škodu zcela vypustit i celé pasáže. Kniha by tím získala mnohem svěžejší nádech.

Trůn z dračích kostí Zdroj: Laser-book

Dost už ale záporné kritiky. Pokud se opravdu blíže podíváme na samotný děj, je zde jasně vidět, že autor přesně věděl, co chce vytvořit. Východní Ard, v němž se příběh knihy odehrává, propracoval opravdu velice podrobně. Čtenář se tak zde setkává s vlastním náboženstvím jednotlivých národů, s množstvím menších království patřících do jakési unie, s mnoha různorodými postavami a s mocenským sporem na pozadí politiky celé země. Tyto jednotlivé prvky nakonec vytvářejí dojem samostatně existujícího světa, který máme téměř na dosah ruky.

Mnohé z vás jistě potěší i to, jak jsou vykresleny jednotlivé postavy. Od samotného Simona, u kterého nikdy nevíte, na čem vlastně jste, až po ty ostatní. Je jasné, že takto obsahově bohatá kniha v sobě skrývá i velké množství postav, v jejichž změti se může i sebepozornější čtenář trochu zamotat. Tomu mají zabránit Dodatky na konci knihy, v nichž jsou přehledně vypsány všechny postavy včetně své příslušnosti. Navíc jsou dodatky doplněny i o malý výrazový a výkladový slovník.

Samotný text je jednoduchý a čtivý, což napomáhá rychlému překonání všech stran, které se z počátku zdají být téměř nekonečné. Mnohý čtenář tak po dočtení prvního dílu jistě okamžitě sáhne po těch dvou zbývajících, aby zjistil, jak to vlastně všechno dopadne. Právě pro něj má nakladatelství dobrou zprávu: v následujících letech dovydá zbytek trilogie ve stejném překladu a grafické úpravě.

Silný příběh se zajímavě propracovaným pozadím v zemi, s níž se lehce sžije snad každý čtenář, asi tak by se dal Trůn z dračích kostí popsat jednou větou. Sice je onen příběh trochu dlouhý a někdy až zbytečně nadstavovaný, přesto jistě zaujme. Pro čtenáře, kteří s ním už měli tu čest, jistě není třeba říkat nic víc. Těm, kteří knihu dostali do rukou poprvé, mohu říci jen jednu další věc. Nebojte se ponořit do příběhů, které se odehrávají v zemi Východního Ardu, jistě budete překvapeni tím, co všechno se před vámi dosud skrývalo.

Název originálu: The Dragonbone Chair
Český název: Trůn z dračích kostí
Autor: Tad Williams
Překlad: David Záleský, Tomáš Zábranský
Obálka: Michal Kuba
Počet stran: 792
Vydal: Laser-books 2009
Doporučená cena: 399 Kč
Hodnocení: ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trůn z dračích kostí Tada Williamse odradí nanejvýš svou délkou

Hide picture