Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

UKÁZKA: Nová série PAX na českém trhu své čtenáře chytne a nepustí

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

28. 4. 2015

Na knižní pulty se v březnu dostala nová městská fantasy série s názvem PAX. Zatím vyšly dva díly Hůl prokletí a Grim přízrak z plánovaných deseti pokračování, ale i ty rozvířily vody dětské fantasy svižným dějem a skvělým zpracováním.

Série fantasy Pax i u nás. Zdroj: výřez knižní obálky.

Série fantasy Pax i u nás. Zdroj: výřez knižní obálky.

Kniha Pax 1 – Hůl prokletí je určena dětem od deseti let, proto se nese ve stručném a svižném tempu. To však rozhodně neubírá na vysokém napětí samotného děje. Za touto skutečností stojí především autorská trojice, která je sice absolutně nesourodá, ale její spojení funguje na jedničku.

Autorkami textu jsou bestsellerová spisovatelka krimi Åsa Larssonová a Ingela Korsellová, která se věnuje oblasti čtenářské gramotnosti dětí. Ilustrace ve stylu komiksu má na svědomí Henrik Jonsson, autor například světoznámého komiksu Batman.

Tato pozoruhodná trojice se tak zaručila nejen za dramatický náboj, vhodnost pro cílovou skupinu čtenářů, ale i za dokreslení atmosféry cyklu, jíž docílili pomocí komiksových ilustrací.

Svižný jazyk a krátké kapitoly jsou pak vhodné i pro většinu „nečtenářů“ dnešní doby.

Autorská trojice Ingela Korsellová, Henrik Jonsson, Åsa Larssonová. Zdroj: nakl. Host

Autorská trojice Ingela Korsellová, Henrik Jonsson, Åsa Larssonová. Zdroj: nakl. Host

Anotace:

Dvanáctiletý Alrik a devítiletý Viggo — bratři, kteří se do Mariefredu přistěhovali do pěstounské rodiny — byli vybráni, aby se stali pomocníky v boji proti vzmáhajícímu se zlu. Krátce po jejich příjezdu se je ale někdo pokusí z města vyhnat a na zahradě jejich pěstounů postaví hůl prokletí. Brzy začne obyvatele městečka ohrožovat ďábelský pes — nebo je to vlkodlak?

Když jsou v plném proudu oslavy Halloweenu, zaútočí noční stopař Myling. A pak je tady vražedná Nixie číhající v jezeře…

Ukázka z knihy Pax 1 – Hůl prokletí:

Alrik a Viggo nemají lehký život. A tajemná knihovna jim ho rozhodně neusnadní Zdroj: nakl. Host

Alrik a Viggo nemají lehký život. A tajemná knihovna jim ho rozhodně neusnadní Zdroj: nakl. Host

1. kapitola

Smrtelnou smrtí

„Umřete! Všichni!“ ječí ta malá příšerka pronikavým hlasem.

Na kamenném stole knihovny stojí klec. Stvoření uvnitř se zmítá a rámusí. Běhá po zadních nohách jako člověk. Dlouhé pařáty prostrkuje mříží a žlutými drápy škrábe do vzduchu. Kůži má holou a lesklou jako ropucha. Zploštělou hlavu. Úzké, jasně černé oči.

Estrid bouchne do klece, až mříž zadrnčí.

„Umři si sama, ty potvoro,“ zavrčí. „Co je to zač, Magnare?“

Otázka směřuje k jejímu bratrovi, který stojí za ní.

„To je imp,“ odpoví Magnar pochmurně. „Kdysi jsem jednoho viděl. Když jsem byl malý. Tehdy ho chytila máma. Tohohle jsem překvapil ve sklepě. Pokoušel se otevřít tajné dveře.“

Estrid se skloní nad klecí, aby si impa prohlédla trochu důkladněji. V knihovně je dost tma, protože tu chybějí okna. Na kamenné zdi a řady starých knih dopadá slabé světlo petrolejových lamp.

Magnar se zadívá na sestru. Esteridina tvář je vrásčitá jako starý strom. Má tmavě šedé vlasy přichycené jehlicemi v drdolu a zastřiženou ofinu.

„Co tady pohledává?“ ptá se.

„Umřete!“ syčí imp. „Smrtelnou smrtí.“

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

„No právě, co se to děje?“ diví se Magnar. „Do knihovny se snaží vloupat imp. A navíc tohle!“ Ukáže na strop, odkud spadl kus omítky a malty.

„Knihovna se drolí,“ konstatuje.

„Tep času a temnota,“ pronese Estrid. „Neříkávala to máma takhle: Hlídat knihovnu je snadné, dokud se neozve tep času a nevstoupí temnota?“

„Viděla jsi něco v kartách?“ zajímá se Magnar a kývne ke vzdálenějšímu konci kamenného stolu, kde leží v kruhu karty s různými symboly a obrázky postav.

Estrid k nim dojde a usedne na jednu ze židlí s řezbami z tmavého dřeva. „No, viděla jsem… Ale nemohl bys tu uječenou potvoru umlčet?“

Imp svírá pařátky mříž a lomcuje s ní, až se celá klec rozdrnčí. Zběsile se směje a ocasem buší do podlážky.

„Ticho,“ křikne Magnar a i on bouchne do klece.

Estrid se zhluboka nadechne.

„Je knihovna v bezpečí?“ ptá se Magnar znepokojeně. „Jsme v bezpečí my?“

Estrid pomalu přikývne. „Vyložila jsem kruh třikrát. A třikrát na Ďáblovi ležela Mařská vlna. A Kostlivec – Smrtka – třikrát ležel na Dítěti. Nedokážu z toho vyčíst nic jiného, než že se k nám blíží zlo. A že zemřou nevinní.“

„Zkáza! Zkááááza!“ vřeští imp. „Temnota spolyká vás. Sekanou nadělá z vás. Cha chááá!“

„Jestli se počítají i kočičky, tak tenhle imp už jednoho nevinného zabil,“ poznamená zachmuřeně Magnar. „To on předevčírem rozpáral kocoura od Wiknerů a pověsil ho na strom pod kostelem.“

Estrid zvedne hlavu od karet.

„Vážně? Lidi tvrdí, že to udělali nějací puberťáci.“

„Tak se lidi pletou,“ odpoví Magnar. „Přiznal se mi sám. Pochlubil se, když jsem ho chytil.“

Alrik a Viggo, bratři k pohledání! Zdroj: distributor.

Alrik a Viggo, bratři k pohledání! Zdroj: distributor.

2. kapitola: Dva bratři

„Proč nemůžeme bydlet u mámy? Už je jí dobře.“

Viggo sbírá ze silnice několik kamenů a zkouší se trefit do pouliční lampy. Nedaří se mu to a první kámen zasáhne okno.

Alrik praští Vigga přes ruku, takže mu z ní zbylé kameny vypadnou. Nervózně se podívá na okno, ale nikdo ho neotvírá ani na ně nekřičí. Nejspíš nejsou doma.

„Nech toho!“ vyjede na mladšího bráchu. „Musíme teď dávat pozor. Je to jasné? A ne, nemůžeme bydlet u mámy. Jsme teď u Lajly a Anderse. Pojď, nebo přijdeme pozdě.“

Viggo skloní oči. Máma včera v telefonu zněla tak vesele. Sama říkala, že se cítí mnohem líp. A že se jí po nich stýská. Dospělí pořád opakují, že je nemocná. Její nemoc jí nudí opíjet se. A občas se prostě vypařit a nechat je doma samotné.

Grim přízrak

Zdroj: knižní obálka.

„Jsi už zdravá?“ zeptal se jí včera Viggo. „Brzo budu,“ odpověděla. Když se však zajímal, jestli by se nemohli vrátit domů, zmlkla. Potom chtěla mluvit s Alrikem. Ten ale nechtěl. „Řekni, že tu nejsem,“ poprosil ho jenom. A máma se snažila, aby to znělo vesele, když vzkazovala: „Vyřiď mu, že až bude mít narozeniny, přijedu za vámi do Mariefredu. Mám pro něj překvapení. Vyřiď mu to.“ A potom jim po telefonu poslala naprosto přehnané množství pus. Ona i Viggo se smáli, trochu moc dlouho, jako by nechtěli, aby ten druhý poznal, že v sobě mají spoustu smutku. A Viggo zakřičel, že je děsná, a předstíral, že ho všechny ty pusy dusí. Dokonce se skácel na podlahu a válel se s mobilem po zemi, i když ho nemohla vidět. Ještě že ho při tom nezahlédl žádný z jeho kamarádů.

Kamarády si vlastně bude muset hledat nové. Je půlka prvního pololetí a oni jsou do téhle školy první den. Tentokrát mají chodit do tříd 4. A a 6. C.

Více v knize PAX 1 – HŮL PROKLETÍ, kterou v dubnu 2015 vydalo nakladatelství FANTOM Print.

Další díl série PAX vyjde na podzim roku 2015.

ÅSA LARSONOVÁ, INGELA KORSELLOVÁ – HŮL PROKLETÍ

Copyright © 2014

Translation © Marie Voslářová

Cover © Henrik Jonsson

ISBN 978-80-7491-434-8

Český název: Hůl prokletí. Originální název: Nidstången. Autor: Åsa Larsonová, Ingela Korsellová. Překladatel: Marie Voslářová. Obálka: Henrik Jonsson. Nakladatel: HOST, 2015. Počet stran: 136. Doporučená cena: 249, sleva v nakladatelství 212 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

UKÁZKA: Nová série PAX na českém trhu své čtenáře chytne a nepustí

Hide picture