Menu
FANZINE.cz
Technologie

Ultrabezpečná flashka ve tvaru kryptexu z Šifry mistra Leonarda

Zdeněk Král

Zdeněk Král

23. 12. 2011

FOTO: Flashdisk ve tvaru románového kryptexuNový USB flashdisk od Cryptecks, Inc. nabízí celkem klasické hardwarové šifrování. Kromě toho ale splňuje i to, co slibuje název: je to opravdový kryptex.

FOTO: Flashdisk ve tvaru románového kryptexu

Flashka je opravdovým kryptexem. Po bezpečném šifrování ale touží nejen fanoušci slavného románu Zdroj: kickstarter.com

Fanoušci knihy Šifra mistra Leonarda od Dana Browna (nebo stejnojmenného filmu) si možná vzpomenou na přenosný trezor jménem kryptex. Ten se otevře jen pokud na otočných prstencích navolíte správnou kombinaci znaků.

Právě to můžete očekávat od zajímavé novinky designového studia americké firmy Crypteks, Inc. Jejich flashka z pevného hliníku je chráněna pětimístným heslem. Při počtu 27 znaků na jednom prstenci nabízí celkem 14 348 907 možných kombinací.

Čtěte také: V USA je více mobilů než občanů. Stačilo k tomu dvacet pět let

Pokud by se zloděj přes kombinaci dostal (na rozdíl od knižní předlohy ho tady nečeká kyselý roztok), chrání disk ještě 256bitová hardwarová AES šifra, tedy stejná, kterou používá vláda Spojených států na šifrování top secret materiálů. Samozřejmostí je automatické smazání dat po navoleném neúspěšném počtu pokusů.

Firma disky neprodává standardně, ale můžete jí přispět na vývoj. Kdo dá víc než $130 (cca 2.500 korun), dostane 8GB verzi. Za $160 (cca 3.000 korun) se může přispěvatel těšit na 16 GB. A tak dále, nabídka se stupňuje.

Jinak flashdisk ničím nevybočuje, dosahuje slušných rychlostí čtení i zápisu a podporuje všechny operační systémy. Až firma současným předprodejem zaplatí vývoj, hodlá disky normálně prodávat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ultrabezpečná flashka ve tvaru kryptexu z Šifry mistra Leonarda

Hide picture