×
FANZINE.cz

Umírající hvězda nemusí být pro život fatální. Planety se přizpůsobí

FOTO: Erupce na Slunci
Zdroj: Oficiální stránky NASA, www.nasa.gov

FOTO: Erupce na Slunci

Říká se, že když něco umírá, jiné se rodí, a platí to nejspíše i pro životní cyklus hvězd. Vědci přišli se zajímavou úvahou, která rozšiřuje možnost potenciálního života na jiných planetách.

Jednoho dne bude naše Slunce tak velké, že pozře i samotnou Zemi. Zdroj: NASA.gov

Dle nejnovějších studií se planety o velikosti Země nejvíce objevují kolem bílých trpaslíků, tedy hvězd, které jsou typově nejblíže našemu Slunci. Z takových trpaslíků se později stávají rudí obři, a to poté, co bílý trpaslík spotřebuje veškeré pohonné látky, které jej drží pohromadě, a začne expandovat. Až se z našeho Slunce stane rudý obr, tedy zhruba za čtyři a půl miliardy let, pohltí Merkur a Venuši a možná i Zemi.

Vědci však věří, že to neznamená pro sluneční soustavu, ve které k přeměně dojde, naprostý konec života. Soustava se prostě na nově vzniklé podmínky adaptuje. Vnější planety, které byly ušetřeny, budou přitaženy blíž ke hvězdě, tak aby zde mohl vzniknout nový život.

Vědci nyní prohledávají solární systémy našeho typu a pátrají po známkách kyslíku a jiných důležitých chemikálií v atmosféře, které by mohly signalizovat přítomnost života.

Že je život nesmírně adaptabilní se už ukázalo mnohokrát i na naší planetě, kde existují organismy přežívající v extrémních podmínkách. Možná, že sem byl zavlečen život právě díky podobné události, jako je přeměna hvězdy na rudého obra.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..