Menu
FANZINE.cz
Technologie

Upravený granátomet Firefly by mohl zabránit ztrátě mnoha životů

Monika Šulcová

Monika Šulcová

13. 8. 2011

OBR: FireflyNová technologie, která může zachránit životy. Zatím je na světě pouze prototyp, zbraně, která vypálí do vzduchu granát s kamerou, mikrofonem a vysílačem. To vše by mělo zamezit zbytečným ztrátám. Bude tento systém fungovat?

FOTO: Firefly a Joshua Marpet

Joshua Marper a Firefly. Podaří se jim dostat tuto zbraň do armády? Zdroj: techworld.com

Firefly je nová technologie vyvinutá ve Spojených státech. Vypadá sice jako granátomet, ale jedná se o zbraň vypouštějící světlice s  jednou zásadní obměnou.

Princip je jednoduchý, granátometem se do vzdálenosti 500 stop vystřelí malá bezdrátová kamera, která po dobu 8 vteřin dokáže snímat okolí pod sebou. Další vychytávkou je mikrofon, jenž zachytí zvuk v nejbližším okolí dopadu.

Všechny tři týmy hackerů, které stojí za vývojem si myslí, že tato věcička by mohla zachránit mnoho životů. Jako velkou výhodu vidí ve vojenství, kde by se tento granátomet mohl využít především při průzkumech terénu a tím zabránit zbytečným ztrátám na životech.

Chcete si splnit americký sen? Podívejte se na recenzi hry Call of Juarez: The Cartel!

Díky kamerce uživatel vše uvidí z ptačí perspektivy. Další využití autoři vidí v možnosti odposlechu v oblasti dopadu díky zabudovanému mikrofonu. Dále půjde využit tento granát k rozšíření telefoního signálu v nepokrytých oblastech a umožnit tak ve chvíli nutnosti přístup například k internetu.

Firefly nebude jen tak pro někoho. Při ceně 500 dolarů si jej budou moci dovolit  nejspíš pouze armády. Hlavní tvůrci Vlad Gostrom a Joshua Marpet si myslí, že tento přístroj by měla ale využívat také policie a speciální jednotky SWAT. Pro obyčejného člověka by tento nový vynález z bezpečnostních důvodů neměl být přístupný vůbec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Upravený granátomet Firefly by mohl zabránit ztrátě mnoha životů

Hide picture