Menu
FANZINE.cz
Literatura

Uprostřed zimy zahřejí i Stíny v létě, moderní fantasy podle Daniela Abrahama

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

21. 11. 2009

daniel-abraham-stiny-v-lete-perexRána začínají být značně sychravá, mlha kryje pohled na smogem nasáklé město a i čtenáři fantastiky už se poohlížejí po rukavicích přes rok ukrytých na dně skříní. V takovém počasí nikdo nemá na letní radovánky ani pomyšlení. Přesto k nám střípky nejteplejšího ročního období zavanou. Daniel Abraham nám připomene, jak vypadají Stíny v létě.

daniel-abraham-stiny-v-lete.jpg

Městský stát Saraykeht představuje osvícenou baštu míru a pokroku v jinak drsném světě. Klíčem k jeho moci jsou andat – přízraky připoutané k básníkům, svým stvořitelům. Ohromné bohatství láká do městských přístavů obchodníky z nejvzdálenějších končin. Rušný pouliční život kypí stovkami jazyků a dialektů, cizinci rozmanitých ras a kultur plní pokladnice drahokamy a zlatem. Každé přání, jakkoli exotické a nezvyklé, může být uspokojeno ve vyhlášených domech potěšení. Přesto je zářivá metropole jen krůček od svého zániku. Galtská říše, mocný soused ze západu, si touží podrobit všechny okolní země. (úryvek z anotace)

Města, jejichž sláva a moc by mohly nebesa trhat, jsme už ve fantasy románech navštívili mnohokrát. Americký spisovatel Daniel Abraham nicméně nesvěřil moc města do rukou schopného krále, moudrého čaroděje ani talentovaných obchodníků. Zdrojem moci Saraykehtu jsou básníci a jimi stvořené přízraky. Opravdu se tím myslí tvůrce lépe či hůře interpretovatelné poezie, které dobře známe už z dob antického Řecka? Nebo jsou básníci obdobou čarodějů? V portfoliu poetů přece tvorba přízraků nefiguruje. Ačkoliv už nyní se hromadí mnoho otázek, anotace nám ještě zdaleka neprozradila vše…

Svobodná města byla díky přízrakům vždy až příliš silná, nyní se však objevila možná slabina. Pokud se podaří odstranit jednoho z básníků, jím spoutaný duch unikne a Saraykeht padne. V nezvyklé roli tělesného strážce se do složité sítě intrik čirou náhodou zaplete Otah, prostý dělník se složitou minulostí. Záhy zjišťuje, že na něm závisí nejen osud celého města, ale i všech jeho blízkých. Ovšem v Saraykehtu, sídle moci a intrik, má každý svá tajemství. Ukazuje se, že cena, kterou je nutné zaplatit za záchranu, může být vyšší, než si kdokoli dokáže představit. A přitom Galtové nejsou největším nebezpečím, kterému město musí čelit… (úryvek z anotace )

Otah, prostý dělník se složitou minulostí. Žádný zloděj, o jehož mistrných kouscích se vyprávějí legendy, ani válečný anděl, který o opravdový souboj ještě ani křídlem nezavadil. Takového hrdinu nám ve třetím svazku z nové ediční řady Moderní díla fantasy představí nakladatelství Laser-books. Už teď je navýsost zřejmé, že po dobrodružné fantasy Lži Lockeho Lamory (recenze Lukáše Vaníčka, Jakuba Ehrenbergera a Jana Nohovce) a temném příběhu Zjizvená noc (recenze Lukáše Vaníčka a Jakuba Ehrenbergera) se nám dostane zase něčeho zcela jiného.

Daniel Abraham jako první z autorů ediční řady Moderní díla fantasy není na českém trhu úplným nováčkem. Těžko byste však hledali čtenáře, kteří by ihned po zaslechnutí jeho jména začali žonglovat se jmény jeho povídek. Zatím mu v tuzemsku vyšli dvě, Placatá Diana v magazínu Fantasy & Science Fiction (2006/04) a Výhled 4 – Kobylčí mysl v antologii New Weird manželů Jeffa a Ann VanderMeerových (Laser-books 2008). V rodných Spojených státech mu však už vyšlo i několik románů včetně čtyřdílného cyklu Long Price Quartet, jehož prvním dílem chystané Stíny v létě jsou. Že by Ježíšek sáhl po moderní fantasy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uprostřed zimy zahřejí i Stíny v létě, moderní fantasy podle Daniela Abrahama

Hide picture