Menu
FANZINE.cz
Technologie

USA chtějí zavést „hříšnou daň“. Děti má ochránit před zlem z videoher

Marek Jedinák

Marek Jedinák

5. 2. 2012

Americký kongresman ve státě Oklahoma předložil návrh na zavedení hříšné daně. Jejím předmětem mají být primárně videohry s ratingem 18+. Vybraná částka má sloužit k prevenci sociálněpatologických jevů způsobených hraním násilných videoher.

Saints Row 3 prosluly extrémní mírou násilí. Od používání živých štítů po vraždění policistů Zdroj: distributor hry

Americký kongresman William T. Fourkiller předložil na národní úrovni legislativní návrh na uvalení speciální daně na videohry určené pro dospělé hráče, konkrétně ve výši jednoho procenta. Hájí se velice ušlechtilým cílem, kterým je celospolečenský zájem o prevenci a potírání patologických jevů plynoucích z hraní tohoto typu her.

Čtěte také: Mladík hrál videohry dvanáct hodin v kuse. Zemřel na krevní sraženinu

„Videohry způsobují některé citlivé společenské problémy, kterými jsou například obezita nebo šikana. Jelikož však z jejich prodeje plynou vysoké zisky, bylo by možné jich zároveň využít jako potenciálního řešení.“

Smyslem zavedení hříšné daně má být zachování sociálního smíru, bezpečnosti a zdraví. Tyto ušlechtile působící cíle jsou podpořeny samotným charakterem daně. Ta totiž nemá plynout do místního ani federálního rozpočtu, ale má být poměrnou částkou rozdělena mezi fond pro vzdělávání mládeže a fond pro prevenci šikany.

Fourkiller je hráčskou komunitou kritizován za příliš konzervativní a staromódní přístup ke hrám. Ten nejlépe vystihuje jeho výrok: „Muž zastřelil policejního strážníka a ukradl jeho služební policejní vůz. Předtím pravidelně hrával hru Grand Theft Auto.“ Zdůrazňuje tak svůj názor, že hraní videoher vede k vyšší míře společenské násilí a nárůstu sociálních deviací.

Podle nejnovějších průzkumů je však závislost mezi hmotností dětí a jejich socioekonomickým statusem vyšší než mezi obezitou a surfováním na internetu či pařením násilných her. Videohry se navíc obecně stávají v USA výsadou spíše třicátníků a věkový průměr hráčů stále roste.

Čtěte také: Prodal snubní prsten s diamantem, aby si koupil 20 kg brnění z videohry

Vzhledem k ceně videoher by na tyto účely z prodeje jednoho disku plynulo přibližně 50 centů (10 korun), což pravděpodobně v rozhodování o nákupu nikoho neovlivní. Hlavní obavy panují z posílení negativních hnutí, která usilují o větší regulaci her a jsou v tradičních jižanských státech poměrně rozšířená (jmenovitě v Texasu a Novém Mexiku).

Zákonem se v tomto roce bude zabývat národní legislativa. Pokud jej neschválí, občané státu Oklahoma by o něm měli hlasovat v referendu v průběhu listopadu. Kongresman zvažuje iniciaci stejného zákona i na celostátní úrovni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

USA chtějí zavést „hříšnou daň“. Děti má ochránit před zlem z videoher

Hide picture