Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Zoo City nám ukáže hříšné lidi s jejich zvířátky. V Africe plánují nové sci-fi

Denisa Marešová

Denisa Marešová

1. 7. 2012

Po jihoafrickém sci-fi snímku District 9 (2009) se schyluje k natočení dalšího snímku se záhadnou tematikou. V Jihoafrické republice se producentka Helena Springová rozhodla zadaptovat román  Zoo City.

Výřez obálky z knihy Zoo City

Springová nedávno získala práva na knihu s názvem Zoo City (autorkou je známá spisovatelka afrického původu Lauren Beukesová) a rozhodla se román za každou cenu zfilmovat. Nyní se chystá projekt představit několika režisérům, jež by se mohli ujmout režisérského křesla.

O čem přesně příběh knihy Zoo City pojednává? Hlavní hrdinkou je mladá žena Zinzi, která je velice líná a živí se podvody na internetu. K tomu všemu má ale zvláštní dar – umí nacházet ztracené předměty. Jednoho dne je požádána, aby našla popovou zpěvačku. Tento případ ji však katapultuje hlouběji do chřtánu města plného zločinu a kouzel, kde bude donucena se postavit proti temným tajemstvím nejen svého života.

Příběh je umístěn do alternativního vesmíru Johanesburgu, stejně jako District 9, kde se kromě sci-fi prvků objevuje i téma apartheidu. Lidé páchající jakékoliv zločiny mají své magické zvíře, se kterým musí žít napořád. Pokud je zvíře zabito, člověk také umírá. Čím horší zločin, tím větší zvíře člověk vyfasuje – komu by se chtělo neustále tahat třeba s krokodýlem?

Kniha versus film

Adaptace a napsání scénáře by nemělo být velkým problémem, příběh v knížce je velice přímočarý a o filmové zpracování si vyloženě říká. Výzvou ale budou především scény se zvířaty, protože natočit takový film bez počítačových triků je téměř nemožné. Naopak čím víc efektů, tím větší rozpočet. Musíme jen doufat, že Springová sežene co nejvíc peněz a partnerů, třeba i z Hollywoodu, aby do filmu zainvestovali.

Zoo City by se dal označit i za noirový detektivní příběh s prvky cyberpunkových a sci-fi románů. Mohl by tak navázat na finanční úspěch Districtu 9 a ukázat světu zas o něco víc z jihoafrické kultury. Po výplachu mozku americkými trháky by to byla příjemná změna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zoo City nám ukáže hříšné lidi s jejich zvířátky. V Africe plánují nové sci-fi

Hide picture