Menu
FANZINE.cz
Technologie

V americké Nevadě budou jezdit auta bez řidiče. Google dostal povolení

Zdeněk Král

Zdeněk Král

8. 5. 2012

FOTO: Toyota Prius 2012Google dostal povolení testovat na veřejných nevadských silnicích svá auta bez řidičů. Ministerstvo dopravy jim navíc přihodilo vychytané espézetky.

FOTO: Toyota Prius 2012

Hybridní Prius doplněný o tunu elektroniky, toho Nevaďané jen tak nepřehlédnou. Zdroj: Toyota

Driverless Car, jak se úspěšný projekt Googlu jmenuje, je ztělesněním toho, co filmaři předpovídali v nejslavnějších sci-fi filmech. Auto, které nemá řidiče, ale ovládá ho počítač. Bezpečné, pohodlné a vždy připraveno reagovat.

Čtěte také: Mercedes sestrojil neviditelný automobil. Maskuje se jako predátor

Zatím Google mohl testovat speciálně upravené Toyoty Prius jen na soukromých cestách, nevadské ministerstvo dopravy (Department of Motor Vehicles) mu ale udělilo dlouho očekávané povolení, aby mohl vyjet na běžné silnice. V autě budou sedět i dva lidé, aby v případě potřeby převzali nad vozidlem kontrolu. Předchozí testy, kdy auto najezdilo na soukromých cestách úctyhodných 250 tisíc kilometrů, ale byly úspěšné.

Civilisté auto poznají podle mimozemsky vyhlížejících přístrojů na střeše (lasery, kamery, přijímače a antény), viditelného nápisu na boku a speciální poznávací značky (symbol nekonečna na červeném podkladu, na ministerstvu si vyhráli). Nezbývá než doufat, že testy budou úspěšné a auta budoucnosti se brzo dostanou i na jiné než nevadské silnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V americké Nevadě budou jezdit auta bez řidiče. Google dostal povolení

Hide picture