Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

V deskové hře Hobit získá každý svůj podíl na slavném příběhu

Petra Vlková

Petra Vlková

7. 12. 2011

Pokud by někdo chtěl dát jinému opravdu složitý úkol, stačilo by říct: najdi mi někoho, kdo neví, co nebo kdo je Hobit. Zvláště nyní, kdy hobití fenomén slaví své triumfy. A to nejen v knize či na filmovém plátně, ale nově i v deskové hře!

Obal deskové hry Hobit, Foto: Petra Vlková, Topzine.Fanzine.cz

Hobit se do povědomí veřejnosti výrazněji dostal v době, kdy se v kinech promítal Pán prstenů od spisovatele J. R. R. Tolkiena. Těm, jež se o problematiku příliš nezajímají, by nejspíše ušlo, že tímto dílem to ještě neskončilo a že ve výsluní teď Froda střídá Bilbo. Proč ne, nejednou se prokázalo, že na dobré knižní dílo lze navázat dobrým filmem, dobrou hru nevyjímaje. V tomto případě přispěla se svou troškou do hobitího mlýna společnost Piatnik, jež o své nové deskovce založila i vlastní stránku Hobit CZ na facebooku.

Obsah Hobita v deskové podobě

U jedinců znalých příběhu se dá předpokládat, že budou mít ke hře blíž, avšak ostatní rozhodně nejsou v nevýhodném postavení. Jinými slovy, nikdo nemůže říct: tys to nečetl, pro tebe to není, nebudeš tomu rozumět. Na své si však přijdou i odpůrci složitých a příliš dlouho trvajících strategických deskovek, protože Hobita přes svoji propracovanost, škálu komponent i vícestránková pravidla netřeba studovat půl dne. Systém i princip působí zkrátka velice dobře a pochopitelně.

OBR: Speciál k filmu Hobit

Pointa deskového Hobita spočívá v putování za pokladem. Vyhrává ten, kdo nasbírá nejvíce drahých kamenů. Zároveň musí Bilbo dojít po své cestě z Dna pytle do doupěte draka Šmaka, tedy na Osamělou horu. Teprve pak si mohou hráči sečíst své drahokamy. I drak zde však z druhého konce putuje, což pro soupeře nevěstí nic dobrého. Pokud se totiž dostane až do Jezerního města, hra končí.

Trpaslíci dopomáhají k získání výhod

Trasa má ve hře jeden směr, ale nabízí několik možností. Hráči si průběžně doplňují zásoby lembasů, zdokonalují se ve lsti, sbírají energii a sílu nebo jen pochodují dál, dokud nenarazí nejdříve na skřety, pak vrrky, elfy a nakonec na Šmaka.

Autoportrét autora? Ne, vrrk ve hře Hobit

Průběh určují karty událostí a dobrodružství očíslované a seřazené tak, aby korespondovaly s dějem na hrací desce. Ve chvíli, kdy dojde ke střetu, přicházejí na řadu hody pěticí kostek. Pokud hráči padne dostatečný počet symbolů nebo si k němu dopomůže pomocí nasbíraných výhod, získává část pokladu. Symboly i počet drahokamů určují karty dobrodružství. Když naopak hráč bitvu prohraje, přichází o některou ze svých schopností či zásob a Šmak se posune blíže směrem k jezeru.

Bez prstenu by to nešlo

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ke hře Hobit náleží hrací deska, karty a speciální kostky. Patří sem však ještě jedny menší karty trpaslíků, kteří svou číselnou hodnotou dopomáhají hráči k získání schopností či výhod. Někdy rozhoduje nejmenší, jindy největší číslo. Stav síly, lsti a energie se zaznamenává pomocí dřevěných kostiček na dalších malých deskách. Každému hráči náleží jedna. Nechybí však ani onen magický prsten a ani žetony znázorňující tresty udělované Šmakem za prohrané dobrodružství.

Na pohled pěkné žetony, ale ve hře o ně nebudete mít zájem

Na to, jak známou a relativně významnou úlohu prsten představuje, je poměrně škoda, že ho pouze graficky znázorňuje samostatný žeton. Určitá replika, ať třeba z plastu, by působila efektněji. S prstenem se také pojí nejasnost v pravidlech, respektive chybějící popis toho, kdy přesně jej hráč získává a hlavně v jakých případech o něj může přijít. V tomto lze spatřovat viditelnější mínus.

Hobit připravený putovat

O co méně přitažlivě působí svým zpracováním prsten a kostičkové figurky, o to více však hráče zaujme poklad a figurky Bilba a Šmaka. Barevné a lesklé kamínky věrohodně připomínají drahokamy, přičemž zběhlým hráčům zároveň připomenou hru Ubongo. Její diamanty jsou od těchto prakticky k nerozeznání, včetně použitého materiálu. Zato Bilbo a Šmak stoprocentně nenajdou v součástech jiných her konkurenci. Tentokrát totiž nejde o symbolické nebo jinak náznakové ztvárnění, ale o trojrozměrné modýlky, zjevně ručně malované. Šmaka zkrátka skutečně znázorňuje drak a Bilba drobná postavička, což zasluhuje nemalé ocenění.

Šmak, Hobit a poklad upoutají pozornost na první pohled

Celkově by zpracování i grafika hry dosáhly vyznamenání, pokud by se měly známkovat. Kresby, jež veškeré součásti deskovky doplňují, vypadají hezky a také návod s libým zdobným písmem krásně ladí s tematikou. O kvalitě vypovídají své i knižním způsobem lemované hrany hrací desky a prostorové uspořádání krabice. A pak nejeden hráč uvítá textový doplněk karet tvořený úryvky z knižní předlohy. Znalému jedinci příběh nenásilně připomene a tomu, kdo Hobita nečetl, naznačí, oč přichází.

Jedna z pochodovacích karet událostí

Lze bez většího váhání konstatovat, že desková hra Hobit nedělá své předloze ostudu. Někdo by však mohl skutečnost, že se hra drží se předem dané linie, považovat za menší mínus, zvláště pro opakované hraní. Karty se během hry využijí všechny, tudíž příště jedince žádné nové nepřekvapí, a zvyšuje se tak riziko obehraní.

Bitva o poklad pomocí speciálních kostek

Přesto deskovce zůstává vysoký potenciál hráče zaujmout a zabavit, za což vděčí zmíněnému vydařenému zpracování, snadnému systému, pochopitelným pravidlům, vyváženému poměru náhody a taktiky a v neposlední řadě atraktivní tematice. Hobitovi nechybí dostatečná variantnost, díky putujícímu drakovi ani spád a trvalá nejistota vítězství. Tato společenská hra by zkrátka neměla chybět v hobití sbírce.

Název hry: Hobit
Typ hry: Desková, společenská, rodinná, fantasy
Výrobce: Piatnik
Doporučená cena: 540 Kč
Počet hráčů: 2–5
Hrací doba: 45–60 min
Doporučený věk: 12 +

Hodnocení: **** (80 %)

Klady:
Tematika známého příběhu
Kvalitní a líbivé zpracování
Repliky pokladu, draka a Bilba
Procvičuje taktiku a strategii
Snadno pochopitelná pravidla a systém hry
Hra není podmíněna znalostí příběhu

Zápory:
Nedostatky v pravidlech ohledně prstenu
Prsten pouze jako žeton
Pokaždé stejná dějová linie

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V deskové hře Hobit získá každý svůj podíl na slavném příběhu

Hide picture