Menu
FANZINE.cz
Vesmír

V hlubinách Marsu se může skrývat cokoli. Vstupuje se tam kráterem

Jan Kouba

Jan Kouba

8. 8. 2012

Mars stále neřekl poslední slovo, fascinuje vědce i umělce od nepaměti. Otázka, zda je na něm život, bude ještě nějakou dobu nejspíše nezodpovězena. Není jediným otazníkem, jak dokazují i jiné úkazy.

FOTO: Díra na Marsu

Ukrývá se v jeskynních systémech Marsu život? Zdroj: NASA.gov

Tvář Marsu zná asi každý, i nyní, když se prokázalo, že šlo jen o úžasnou hru světla a stínu, spojenou s tehdy ještě nekvalitní zobrazovací technikou, uchvacuje svou podobou. Lovci senzací hledají na Marsu nejen pyramidy a čáry, podobné těm, které lze vidět na planině Nazca, ale i zamrzlé vodní toky nebo jiné netradiční útvary. Jeden takový uveřejnila i NASA.

Zajímáte se o Rudou planetu? Na Marsu přistála sonda Curiosity. Je tu další velký skok pro lidstvo

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter, neboli MRO, zachytila čirou náhodou ve vulkánu Pavonis Mons zvláštní prohlubeň, když fotografovala zaprášené lávové tunely. Na fotografiích se objevil podivný kráter, uprostřed něhož je jakýsi vstup do jeskyně. Ten je hluboký asi 20 metrů a má průměr kolem 35 metrů. Proč je jeskyně obehnána kráterem, je zatím nejasné.  Z vědeckého hlediska jde o významný objev, protože takové kaverny jsou mnohem lépe chráněné před povětrnostními vlivy a počasím na planetě. Podobnou kavernu vyfotografovala sonda v roce 2007 u vulkánu Arsia Mons.

Xenobiologové věří, že by v této jeskyni mohl být život. I na Zemi se už mnohokrát podařilo najít uzavřené kaverny, které překypovaly životem. Je tedy možné, že nás v budoucnu nečeká cesta do středu Země, ale cesta do středu Marsu? Vědci s tím počítají, právě do takovýchto míst chtějí přednostně poslat speciální roboty, a jednou i lidskou posádku.

Nemusíme chodit daleko: Mimozemský život může být i ve sluneční soustavě. Vědci ví, kde hledat

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter obíhá kolem Marsu od roku 2006, můžeme doufat, že přinese z rudé planety více takových fascinujících fotografií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V hlubinách Marsu se může skrývat cokoli. Vstupuje se tam kráterem

Hide picture