Menu
FANZINE.cz
Technologie

V kosmických dálavách putuje diamant o hmotnosti Jupitera

Jan Kouba

Jan Kouba

30. 8. 2011

FOTO: Karbonová planetaNejvětší diamant na světě, Cullinan, nyní asi pukne závistí, protože vědci objevili exoplanetu obíhající kolem pulsaru, která, jak se nakonec ukázalo, je ve skutečnosti obřím diamantem.

OBR: Carbon planet

Diamantová planeta a pulsar Zdroj: NASA

V roce 2009 objevily observatoře v Austrálii a Británii opakující se znaky v signálu ze vzdáleného pulsaru. Ty dokázaly, že kolem pulsaru obíhá těleso s obrovskou hmotností. Pulsar je vlastně neutronová hvězda, která je asi 500 tisíc krát hmotnější než Země a přitom má průměr cirka 20 kilometrů a za sekundu se otočí kolem dokola 700 krát.

Analýza signálu z pulsaru ukázala, že jde o těleso s hmotností skoro totožnou Jupiteru a orbitou vzdálenou 600 tisíc kilometrů od své hvězdy. Což je zhruba polovina vzdálenosti Země od Měsíce. Tato planeta oběhne pulsar za dvě hodiny.

Vesmír je opravdu záhadné místo. Nejčernější planeta ve známém kosmu objevena!

Vědecký tým zjistil,  že kdyby byla planeta plynný obr jako Jupiter, nebyla by schopna přežít gravitační působení neutronové hvězdy, proto musí být mnohem menší. S největší pravděpodobností jde o planetu tvořenou z karbonu s příměsí kyslíku. Gravitační působení pulsaru na strukturu planety tak dalo vzniknout doposud největšímu diamantu v nám známém vesmíru. Hustota diamantové planety má neuvěřitelných 22 gramů na centimetr krychlový.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V kosmických dálavách putuje diamant o hmotnosti Jupitera

Hide picture