Menu
FANZINE.cz
Vesmír

V NASA staví jadernou zbraň. Inspirovali se filmem Armageddon

Redakce

Redakce

1. 12. 2012

Střílení atomovek na asteroidy a mimozemšťany je ohraná scéna Hollywoodských filmů. NASA nyní přichází s konceptem jaderné zbraně, která nepotřebuje posádku a přesto asteroid rozmetá lépe než Bruce ve filmu Armageddon.

Popis jednotlivých fází letu a nákres zařízení. Zdroj: NASA.gov

Ze současných výzkumů vyplývá, že Zemi zasáhne průměrně každých 200 až 300 let meteorit, který dokáže způsobit přinejmenším narušení globální ekonomiky. Pokud asteroidy zahlédneme včas, můžeme je poodstrčit například pomocí solárních plachet, nebo je obarvit. Takové řešení však vyžaduje roky času, proto potřebujeme rychlejší alternativu. Tou je právě jaderná hlavice.

Asteroidy můžeme obarvit: Před asteroidem by se lidstvo mohlo bránit i painballovou pistolí

I přes to, že technici z NASA nedávno sestavili seznam 168 technických nesrovnalostí z filmu Armageddon, v jednom tomuto filmu museli dát za pravdu. Když bombu odpálíte na povrchu, má velmi slabý účinek. Stačí ale pouhé tři metry pod povrchem, a následky exploze se zvýší až 20krát. Jaderná hlavice si tedy musí najít cestu pod povrch.

Nově vyvíjené zařízení se jmenuje Hypervelocity Asteroid Intercept Vehicle, v překladu tedy něco jako hyperrychlostní nosič na zastavení asteroidu. Sestává ze dvou náloží, vedoucí a následovníka. Nálože se od sebe oddělí v blízkosti asteroidu a vedoucí na něm vytvoří 100 metrů široký kráter, ve kterém poté exploduje následovník, jaderná hlavice. Výbuch hlavice v kráteru by měl být neobyčejně efektivní a asteroid rozmetat na kousíčky, z nichž jen malé procento zamíří k Zemi.

Solární plachetnice nejsou výmysl: NASA má nový meziplanetární pohon. Inspirovala se ve starověku

Toto řešení už není pouhá sci-fi, jedná se o reálný projekt, který by měl být uveden do testovací fáze v průběhu následujících deseti let. V rámci projektu vzniknou 3 různě silné verze zbraně, s náložemi o síle 3OO kt, 1 Mt a 2 Mt.

Snad bude atomovka účinnější než ve filmu Den nezávislosti:

play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V NASA staví jadernou zbraň. Inspirovali se filmem Armageddon

Hide picture