Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

V nové knize Dušana D. Fabiana je největší frajer zombík, meč a čakan

Redakce

Redakce

17. 2. 2011

Zombie jsou jistě oblíbené téma. Většina děl se ovšem zaměřuje na boj proti oživlým mrtvolám. Jak to ale vidí ti zombíci? V nové knize Dušana D. Fabiana se z Marvina, zubního asistenta v hlavním městě Atlantidy, stane nemrtvý. Nadšený z toho není, ale na druhou stranu, je to přece jen lepší než být mrtvý, ne?

Ilustrace na obálce knihy Živého mě nedostanou!, autor: Jozef Gertli Danglár

To, že Marvin žije i poté, co v jeho hlavě uvízla sečná zbraň, není náhoda. Stal se totiž jedním z prvních uživatelů Elixíru, který vynalezli alchem s medikonem sloužící jeho Veličenstvu, králi Atlantidy. Doba je zlá a občas se i král potřebuje zbavit někoho nepohodlného. A kdo by se hodil na post nájemného vraha více než oživlá mrtvola? Marvina se nikdo neptá, chtě nechtě musí vykonávat příkazy jeho Veličenstva, neboť pouze král má zásoby Elixíru, bez kterého by Marvin podruhé zemřel. Ale představa, že musí někomu sloužit, se Marvinovi nelíbí…

Román není pro čtenáře první příležitostí k setkání s Marvinem. Tento hrdina se totiž objevil už v Pevnosti 06/2008 v povídce Žij a nenech žít. Jelikož se autor nejspíše domnívá, že povídka byla už dávno zapomenuta, pro připomenutí ji přikládá jako prolog ke svému novému románu. Kdo četl příběh v Pevnosti, ví, že Marvinova dobrodružství jsou napěchována spoustou černého humoru a násilí. Kniha Živého mě nedostanou je napínavá a má dějové zvraty. Není v ní nouze o souboje, politické intriky, ani o vyšší moc. Ke konci příběh ovšem už ztrácí spád a začíná být trochu předvídatelný.

obálka Dušan D. Fabian: Živého mě nedostanou

To, co dělá knihu tak čtivou, je hlavně její vtipnost. Černý humor zde graduje a posouvá ji tak na vyšší místa ve vodách humorné fantastiky. Na druhou stranu, zarytí odpůrci černého humoru by toto dílo ani neměli zkoušet číst, mohli by si o něm a o autorovi totiž vytvořit špatné mínění a to by byla škoda. Další předností románu je jeho celkové zaměření. Povolání nájemného vraha je zajímavé, a co teprve když ho vykonává zombie! Originalita se autorovi rozhodně nedá upřít.

Poutavé je rovněž pseudohistorické zaměření. Jak jsem již naznačil, děj se odehrává v bájné středověké Atlantidě, ale zároveň se v knize nacházejí zmínky o místech skutečně existujících nebo narážky na staré řecké báje. Autor také používá úryvky z děl Shakespeara a Platóna, ale i světoznámého autora hororů Howarda Phillipse Lovecrafta.

I přes takové drobné zápory, jako je třeba spád děje, který někdy pokulhává a občasná morbidnost, která by se některým čtenářům nemusela líbit, je toto dílo výjimečné a přináší vítané zpestření v oblasti humorné fantastiky. Těm, kterým nevadí oživlé mrtvoly a (nejen) trocha krve, by tato kniha neměla uniknout, protože se jedná opravdu o vydařený počin.

Název originálu: Živého ma nedostanú!
Český název: Živého mě nedostanou!
Autor: Dušan D. Fabian
Překlad: Robert Pilch
Obálka: Jozef Gertli Danglár
Počet stran: 392
Vazba: paperback
Rozměry: 115 x 180 mm
Vydalo: Brokilon, Praha 2010
Doporučená cena: 278 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V nové knize Dušana D. Fabiana je největší frajer zombík, meč a čakan

Hide picture