Menu
FANZINE.cz

V Pískožroutech Dennyho Newmana vstupují na scénu James Blond a létající mravenečník

Redakce

Redakce

14. 4. 2011

Bylo pozdě večer a padal sníh. Dostal se prakticky všude. Usídlil se na střeše budovy městského muzea, přímo nad oddělením Bublajících roztoků a Triviálních dějinných příčin. Jen bystrý pozorovatel mohl spatřit na střeše jedné budovy blonďatou postavu následovanou mravenečníkem. Vítejte zpátky ve městě Mořičvílu.

Ilustrace na obálce knihy Pískožrouti, autor: Dan Černý

Když vyšla v edici Pevnost kniha Mořičvíl, zaznamenala téměř okamžitě úspěch. Nyní se Denny Newman vrací se sbírkou šesti povídek z prostředí Mořičvílu. Sbírka se jmenuje Pískožrouti stejně jako nejdelší povídka, která vypráví o jednom opravdu nepodařeném přepadení cukrárny. K hlavním protagonistům mimo jiné patří členové Bratrstva s klacky, autorovy bezkonkurenčně nejoblíbenější postavy. Druhá povídka, Zasněžená kráva, nabízí pohled na tradiční výjezd pracovníků muzea, který se zvrhne v šílený závod.

V povídce Obyčejný večer se čtenář dozví, jak překvapivě může dopadnout na první pohled nezajímavý den a také, jak tajný agent James Blond objeví mravenečníka Alberta. Sbírka dále obsahuje parafrázi na příběh Rychlých šípů s názvem Nafialovělý Mourek a dva krátké příběhy, Krb a Broskvové myši, které Denny Newman původně rozesílal jako přání k Vánocům, a tak jsou oba laděné v duchu těchto svátků.

Seznam povídek ve sbírce Pískožrouti

  • Zasněžená kráva
  • Krb
  • Obyčejný večer
  • Broskvové myši
  • Nafialovělý Mourek
  • Pískožrouti

Všechny příběhy se odehrávají v Mořičvílu, středověkém městě, které je svým vlastním způsobem moderní. Existuje v něm metro, osobní chytrouši a potrubní doprava. Zvláštní ale není jen samotné město, nýbrž také jeho obyvatelé. Speciální městská stráž (SMS), jíž velí Ramon Mataharis nebo třeba upír Samuel Stoker, jenž se po jednom nešťastném kousanci začal měnit na paní hraběnku. A to byl jen krátký výčet toho, co si Denny Newman pro čtenáře připravil.

Děje povídek probíhají po událostech Mořičvílu, první knihy Dennyho Newmana. Přestože se toho od té doby hodně změnilo, staří hrdinové zůstávají. Ředitel muzea Myrtil Kuštil, jeho přítel Jeroným Myšpulka i tajný agent James Blond. Krom nich ale můžeme přivítat v knize nové, dosud nepoznané charaktery. Na scénu vstupují třeba Hoši od Kobří řeky a Bratrstvo s klacky. Snad není třeba nikomu vysvětlovat, odkud autor čerpal.

Denny Newman se také hodně inspiroval Zeměplochou. Čtenáře nemine spousta humoru a poznámek pod čarou. O to smutnější je pak pro něj u některých povídek zjištění, že když si odmyslí všechny ty narážky, vtípky a slovní hříčky, příběh sám o sobě není tak zajímavý, jak se na první pohled zdálo. Přesto patří většina příběhů mezi nadprůměr. Pouze dvě povídky na ostatní výrazně ztrácí.

První nese název Nafialovělý Mourek. Jedná se v podstatě o parodovanou známou epizodu Rychlých šípů, a tak může některým připadat neoriginální a nezaujme. Druhé povídce, Broskvové myši, dokonce úplně chybí pointa. Celá povídka popisuje obyčejný rozhovor u stánku s broskvovými myšmi, ale nemá žádný zajímavý závěr.

Další vadou na kráse knihy je někdy až přílišné množství různých postav. Občas, když se v příběhu objeví nějaký nový charakter, tak se o něm autor obšírně rozepíše, ačkoli se s ním poté, co sehraje svou roli, už nesetkáme. Někdy až příliš mnoho nepotřebných informací může někomu vadit, jiní ale tento styl psaní uvítají s otevřenou náručí.

Ti, kterým se líbil Mořičvíl, budou z Pískožroutů určitě nadšeni. Ale těm, kteří s tvorbou Dennyho Newmana ještě neměli tu čest, bych doporučil spíše jeho předchozí dílo. Pískožrouti mají co nabídnout – humor, narážky a celkovou potrhlost . Ovšem kvůli slabším příběhům nedosahují kvalit Mořičvílu. Navzdory tomu, mezi dnešní humoristickou fantastikou (mimo mistra Pratchetta samozřejmě) vynikají a není důvod je minout. Navíc, ti kteří knihu v Pevnosti prošvihli a nebo se jim ji nechce kupovat, mají možnost si všechny povídky přečíst zdarma na autorových webových stránkách.

Název originálu: Pískožrouti
Autor: Denny Newman
Obálka: Dan Černý
Počet stran: 224
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Epocha, Praha 2010
Doporučená cena: 139 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Pískožroutech Dennyho Newmana vstupují na scénu James Blond a létající mravenečník

Hide picture