Menu
FANZINE.cz
Vesmír

V roce 2013 snad pouhým okem uvidíme kometu jasnější než Měsíc

Jan Kouba

Jan Kouba

18. 10. 2012

Nebe je mystické a fascinuje nás každým dnem. Dle některých vědců by pozorovatele měla roku 2013 překvapit nově objevená kometa.

OBR: Kometa

Pokud se poštěstí, bude kometa zářit jako Měsíc Zdroj: sxc hu

Ruští astronomové objevili 21. září 2012 při svém prohledávání oblohy kometu C/2012 S1. Nachází se v oblasti souhvězdí Raka, asi miliardu kilometrů do Země. Tato kometa by se měla dostat ke Slunci nejblíže 28. listopadu 2013, kdy bude asi jeden a půl milionu kilometru od něj.

Nepřehlédněte: Tibetská soška je vyrobená z meteoritu. Do Evropy ji přivezli nacisti

Co dělá tuto kometu zajímavou i pro laika je fakt, že bude pravděpodobně pozorovatelná pouhým okem, a to za denního světla. Dokonce by mohla na noční obloze zářit stejně jako Měsíc v úplňku. Někteří vědci se snaží nadšení trochu brzdit tvrzením, že předpovědět jasnost komety není snadné, může ji ovlivnit mnoho vlivů.

Kometa je zatím tak vzdálená, že ji lze pozorovat pouze hvězdářským dalekohledem, ale od léta 2013 by měla být zachytitelná i normálním. Pouhým okem by měla jít spatřit od listopadu 2013 do ledna 2014. Snad se předpověď ruských vědců naplní a nám se na konci příštího roku rozzáří na nebesích druhý měsíc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V roce 2013 snad pouhým okem uvidíme kometu jasnější než Měsíc

Hide picture