Menu
FANZINE.cz
Literatura

V roce 2015 se Noci literatury zúčastní rekordní počet autorů

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

12. 5. 2015

Evropská Noc literatury je akce pořádaná Českými centry. Veřejnosti se v jejím rámci představí současná evropská literatura. Na mnoha místech se tak konají čtení knih, které se ještě nedostaly na nejvyšší příčky knižního trhu.

FOTO: Noc literatury

Oficiální logo Noci literatury. Zdroj: Logo akce

Konceptem projektu je přibližování současné evropské literatury publiku v překladu a v podání známých osobností. Akce se odehraje ve středu 13. 5. 2015 ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Jako již tradičně to bude v předvečer největšího českého knižního festivalu Svět knih. Hlavní událostí večera je literární happening, který spočívá v předčítání knih. Například v Praze bude současná evropská literatura představena lidem na dvaceti dvou různých místech.

Čtení začínají na všude ve stejnou dobu a v průběhu noci se opakují. Zájemci se tak mohou libovolně pohybovat po stanovištích a poslechnout si ta, která je zajímají. Na každém stanovišti se bude předčítat současné literární dílo pocházející z jedné ze zúčastněných zemí. Letos se Noci literatury může zúčastnit ještě více lidí než obvykle. Událost se bude odehrávat hned na dvaceti dvou místech v Praze a zároveň v dalších třiceti šesti městech České republiky. Na příklad ve Velké Británii se tato událost protáhne až na několik nocí a to od 13. května do 9. června.

Z Česka do celé Evropy

Návštěvníci této události se mohou těšit na inspirující rozhovory na různá témata. Mezi nimi se mohou objevit triky, které používají překladatelé nebo příběhy evropských spisovatelů žijících mimo Evropu. Každý by si měl přijít na své. Zároveň se jedná o příležitost představit autory, které svět možná ještě nezná, ale bude si je pamatovat dlouho po této události. Letošního ročníku se také osobně zúčastní 9 autorů. Mimo jiné se tak do Prahy dostaví Charles Lewinsky nebo Paul Colize.

Noc literatury začala v naší zemi již před devíti lety. Organizují ji Česká centra (vládní organizace, která má za úkol prosazovat českou kulturní scénu ve světě) a podporována sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC. Akce se rozrostla i do Evropy. Letos se literatura při této příležitosti oslavuje téměř na celém kontinentu. Aktuálními účastníky akce je sedmdesát pět evropských měst ve třinácti zemích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V roce 2015 se Noci literatury zúčastní rekordní počet autorů

Hide picture