Menu
FANZINE.cz
Literatura

V románu Stephena Kinga Rose Madder se týraná žena musí postavit svému sadistickému muži

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

24. 6. 2011

Nové vydání knihy hororového spisovatele Stephena Kinga v sobě spojuje dramatický příběh týrané ženy s fantaskním světem odehrávajícím se za tajemným obrazem.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Stephen King snad nikdy nenapsal špatnou knihu. Stvořil pár průměrných, ale na druhou stranu i spoustu mistrovských děl, ale o žádném z jeho románu se nedá mluvit jako o odpadu, který by po přečtení deseti stránek letěl do koše. King má totiž něco, co někteří tvůrci hororu postrádají – talent na vyprávění. Jeho knihy se čtou jedním dechem a takový je i případ Rose Madder.

Příběh vypráví o mladé ženě Rose, která utekla od svého sadistického manžela Normana. Nachází útočiště v domě pro týrané ženy, získá si kamarádky a práci a její život se konečně začíná obracet k normálu. Přesto se Rose nemůže zbavit stínu svého manžela, a proto se rozhodne zahodit i to poslední, co jí po něm zbylo – snubní prsten. Ten vymění za tajemný obraz v zastavárně, o kterém později zjistí, že tvoří bránu do jiného světa.

Zvrácený příběh hrdinčina manžela

Přestože se v anotaci lze dočíst, že příběh se odehrává podobně jako v knize Alenka v říši divů ve světě za zrcadlem (zde za obrazem), cesta do něj čeká Rose až v druhé polovině knihy. V románu se totiž neobjevuje tolik nadpřirozených prvků, jak by si někteří čtenáři mohli přát. Tentokrát důležitější část tvoří realita. To, co hlavní hrdinka zakouší ve světě za obrazem, je spíše symbolické. Jde o cestu k vlastnímu vykoupení, kterou ale zažívá paralelně i ve skutečném světě.

V knize se vyskytují dvě linie. Kromě Roseiny snahy najít samu sebe a odpoutat se od minulého života se zároveň rozvíjí i příběh jejího manžela. Žánrově by se dal označit jako detektivka, ale v tomto případě detektivka zvrácená. Rosein manžel Norman, bývalý policista, rozhodně není někdo, s kým je radno si zahrávat. Pasují na něj nálepky jako psychopat nebo sadista, ale určitě ne hodný a chápavý muž. Svou ženu málem utýrá k smrti, dokonce způsobí smrt jejich nenarozeného dítěte. Poté, co se dozví, že utekla, vydá se po její stopě jako vzteklý pes. A nutno dodat, že svou práci zvládá dokonale, bohužel pro Rose. Zajímavostí je, že Normanovu část příběhu píše King kurzívou. Tím se vyhýbá obligátnímu dělení románu na kapitoly a jeden děj díky tomu přechází plynule v druhý.

Jen šílení mohou zvítězit

Celá kniha vyvolává dojmem rozdvojenosti. Dvě linie, dva světy, dokonce Rose se v ní objevuje dvakrát. Jednou jako reálná, pravá Rose, která utekla od svého manžela a připadá si slabá a zranitelná. Ve světě za obrazem, existuje ale ještě jedna. Šílená žena, po které dostal román svůj název. Rose Madder představuje alter ego hlavní hrdinky, nebezpečnou bytost, která se ovšem jediná může postavit Normanovi.

Rose Madder možná není nejznámějším a nejlepším románem Stephena Kinga. Už jenom kvůli zajímavému dělení knihy a ději, který má spád, si však své příznivce rozhodně najde. Některé čtenáře by mohla odradit menší míra hororových a fantasijních prvků. Těch si lze ale dosyta užít v závěrečné části, která dokáže i ty největší skeptiky přesvědčit, aby si Rose Madder přečetli.

Název originálu: Rose Madder
Český název: Rose Madder
Autor: Stephen King
Překlad: Buška Bryndová
Počet stran: 487
Obálka: Michal Kuba
Vazba: brožovaná
Rozměry: 180 x 120 mm
Vydal: BETA Dobrovský, Praha 2011
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V románu Stephena Kinga Rose Madder se týraná žena musí postavit svému sadistickému muži

Hide picture