Menu
FANZINE.cz
Literatura

V Zimě elfů od Bernharda Hennena do legendárního Albenu

Redakce

Redakce

7. 10. 2009

Zima-elfu-fantom-print-perex

Stejně jako už například Trpaslíci a nebo noví Orkové patří i Elfové mezi klasické fantasy bytosti, jejichž popularitu se snaží některá zahraniční nakladatelství opět vzkřísit k životu. Jejich snaha je víc než jen záslužná a zatím se dočkala velkého úspěchu. K nám teď přichází další kniha ze světa skvostných a nesmrtelných bytostí, kterou na pulty knihkupců přineslo nakladatelství Fantom Print.

Zima elfů je vlastně velice volným pokračováním dvou knih o elfech, které už Bernhard Hennen napsal a které již vyšly u Fantom Printu. Dnes se však nebudeme zabývat tím, co už bylo, ale spíš tím, co je. Zima elfů přichází a my se teď blíže podíváme na tuto zajímavou knihu.

Román začíná velkolepou a starodávnou Slavnostní světel, při níž má být neskonale krásná a velice chladná královna elfů a všech dětí Albů, ti kdysi celou zemi i s jejími obyvateli stvořili, Emerelle, znovu zvolena do svého úřadu. Hrozí jí však obrovské nebezpečí a mocenský boj, který Albenem cloumá, by mohl mít nedozírné následky. I přesto se královna na slavnost vydává. Nejhorším na tom všem je, že nejspíše tuší, co přijde. Stane se toho mnoho, ale poté, co do Albenu opět vtrhnou trolové, dávno vypovězení ze země samotnou královnou, čeká na děti Albů už jen velice málo radostných chvil. Na pomoc jim však přicházejí lidé z dalekého Fjordlandu vedení Alfadasem Mandredsonem, který byl elfy vychován a teď by jim měl na rozkaz svého krále pomoci. Osud Albenu je však nejasný a zima postupně všechno překrývá bělostným příkrovem.

Zima elfu, fantom print

Kniha je opravdu čtivá, což je jistě v první řadě způsobeno umem autora, ale hlavně také volbou prostředí a postav. O elfech už toho bylo napsáno mnohé, ne vždy to však stálo za zmínku. Bernhard Hennen se však s osudy tohoto velkolepého a tajemného národa víc než jen sžil. Jeho postavy mají velice propracovaný charakter a čtenář si je jistě zamiluje, protože není  nijak těžké se vžít do jejich pocitů a myšlenkových pochodů. Prostředí, v němž se celý děj odehrává, je vymodelováno velice poutavě a to i přesto, že mu není věnována až taková pozornost. Při čtení proto nedochází k tomu, že by čtenář najednou zabloudil v přívalu popisů okolí a přitom přestal vnímat děj.

Dějové tempo samo o sobě je svižné, bez větších zádrhelů a zdlouhavého polemizování, k čemuž dopomáhá autorův jednoduchý jazyk, který nepoužívá zbytečně vznosné fráze a slovní obraty. Příběh tak pokračuje plynule až k samotnému závěru první knihy. Zima elfů je totiž prvním svazkem, na který  vbrzku naváže druhý díl.

Velkým kladem knihy je to, že jde o opravdu klasický fantasy příběh se vším všudy. Je to fantasy, tak jak ji známe a jak byla ve svých počátcích definována, tedy čistý meč a magie. Volba rasy pak v tomto případě samozřejmě nemůže být na škodu. Ba právě naopak. Klasika je prostě klasika a má jistě velké množství věrných fanoušků. O tom už jasně vypovídá úspěch předchozích dvou svazků o elfech, které Bernhard Hennen již napsal. Po mnoha subžánrech, které se z fantasy vyčlenily a kterých tu dnes máme víc než dost, je jistě víc než jen na místě, když se někteří autoři vrátí zpátky ke kořenům. Živým příkladem tohoto tvrzení může být nadšeně přijatá  série o trpaslících od Markuse Heitze, nebo právě  Zima elfů.

Kniha je opravdu velice dobře zpracovaná a já osobně se už nemůžu dočkat na to, co přinese druhý svazek. Pokud bude autor pokračovat i nadále stejným způsobem, je ale jistě na co se těšit. Proto vzhůru do tajemného světa Albenu v království legendárních elfů.

Název originálu: Elfen Winter
Český název: Zima elfů
Autor: Bernhard Hennen
Překlad: Svatava Kretková
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 302
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2009
Doporučená cena: 349 Kč
Hodnocení: 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Zimě elfů od Bernharda Hennena do legendárního Albenu

Hide picture