Menu
FANZINE.cz

Váhání od Maggie Stiefvaterové hrozí smrtí

Redakce

Redakce

5. 4. 2011

Obálka knihy Váhání od Maggie Stiefvaterové perexPrvní díl Mrazení od americké spisovatelky Maggie Stiefvaterové o mladé dívce pokousané vlky se dočkal dalšího pokračování. Přinese druhá kniha, Váhání, vyjma nových hrdinů i notnou dávku napětí, nebo se bude jednat jen o zdlouhavé prodlužování nezvratného konce?

Ilustrace na obálce knihy Váhání, autor: Christopher Stengel

Grace se po strastiplných chvilkách dočkala štěstí se svou láskou Samem, který si jako člověk zvyká na nový život. Pečování o věci vlčí smečky, práce v knihkupectví a samozřejmě chvilky strávené s jeho přítelkyní, se pro mladého chlapce stávají vším. Problémy nastanou s novými přírůstky do smečky, zejména s Colem, chlapcem opředeným tajemnou minulostí, který se sám dobrovolně rozhodl být vlkem. Zdánlivě poklidnou atmosféru naruší zejména dívčini rodiče, kteří se nemohou smířit s jejím vztahem a nezávislým chováním. Problémypřináší také Graceino onemocnění. Dokáže Sam se svými přáteli zvítězit nad krutým osudem?

Slibný začátek vlčí romantiky končí spolu s poslední stránkou prvního dílu, Mrazení. Váhání totiž dost dlouho působí jen jako zdlouhavé a nudné prodlužování romantických chvilek. Bohužel už ani ty nejsou tak působivé, jako ze začátku. Přibližně jedna třetina knihy spíše připomíná vystřízlivění z prvního zamilování, tedy chvíli, kdy spadnou pomyslné růžové brýle. Sam řeší běžné rutinní věci v knihkupectví, Grace se zase stará sama o sebe, a když už se oba setkají, tak to najednou nemá tolik šťávy jako dřív, když spolu trávili každý den, ale přesto se nenudili.

Váhání od Maggie Stiefvaterové (obálka knihy)

Problémy se na mladý pár nabalují z každé strany. Spolu s tím se mění úhel pohledu a úplně převrací postoje hlavních postav. Chování Graceiných rodičů nabírá neobvyklý směr. Najednou je vše jakoby vzhůru nohama. Nenávist k Samovi a štvaní dívky proti němu jsou jen střípky nových prvků v obou charakterech. Naivita v předchozím díle a nezúčastněnost rodičů mizí a Grace dostává ve svých sedmnácti letech tvrdou výchovu.

Mrazení

Mrazení začíná slibným příslibem něčeho nového, tajemného a neprozkoumaného. Záměr přilákat čtenáře na vlčí příběh americké autorky Maggie Stiefvaterové se podařil, o čemž svědčí i fakt, že se kniha dokázala udržet po několik týdnů mezi deseti nejvíce prodávanými publikacemi v žebříčku The New York Times.

Jelikož se jedná o životní osudy mladé dívky a chlapce, nikoho příliš nepřekvapí, že se zde dá setkat s mnoha romantickými scénami. Sama autorka popisuje příběh Sama a Grace jako něžný milostný příběh, prodchnutý melancholií a tragikou, což plně vystihuje celou knihu. O láskyplné pohledy nebo letmá gesta není rozhodně nouze. Grace prožívá svou první lásku se vším, co k tomu patří. I právě proto je cílová skupina zaměřená především na mladší čtenářky.

Nedá se však říct, že by knize scházelo napětí. Nově prozkoumávaná životní cesta dvou mladých lidí má totiž mnoho výmolů, kvůli nimž se hlavní hrdinové dostanou snadno do problémů. Zejména ve chvílích, kdy už se zdá, že všechno bude dobré a skončí šťastným koncem. Jak se říká, čert nikdy nespí, Grace a Sam musí všem nástrahám čelit s vypětím všech sil.

Co se ale nemění, je střídavé vyprávění z pohledu mladého páru. Plus k nim přibývají ještě další dva aktéři, kteří v minulém díle vystupovali spíše v pozadí, čímž příjemně osvěžují vlčí svět.

Kniha sama o sobě není špatná, jen je z velké části zdlouhavá a jedná se o nikoho neurazící průměr. Ke konci příběhu o novém životě mladé dvojice se začíná konečně něco dít, ale problémy oproti prvnímu dílu neprovázejí Sama, nýbrž Grace. A tak dochází k otočení mince a starat se musí mladý chlapec, aby si svou dívku zasloužil.

Váhání je vhodné pro mladší věkovou skupinu, zejména čtenářky, které si mohou plně užít pokračujícího vztahu zamilovaného páru, i když s více problémy, než v Mrazení. Ačkoli se zde nenajdou žádné bojové scény se spoustou krve, i tady lze najít napětí vrcholící především ke konci knihy. Napětí, jež nechá čtenáře přemýšlet nad dalším vývojem vlčího dobrodružství.

Název originálu: Linger
Český název: Váhání
Autor: Maggie Stiefvaterová
Překlad: Dominika Křesťanová
Obálka: Christopher Stengel
Počet stran: 324
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 205 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Váhání od Maggie Stiefvaterové hrozí smrtí

Hide picture