Menu
FANZINE.cz
Literatura

Válka o dárky Orsona Scotta Carda, malý bonus pro čtenáře Enderovy ságy

Redakce

Redakce

9. 12. 2009

orson-scott-card-valka-o-darky-perexKrátký návrat do světa Endera Wiggina, geniálního mladého studenta vesmírné Bitevní školy, kde se mladí chlapci a dívky trénují na budoucí vesmírné piloty, generály a vojevůdce. O čem je Válka o dárky?

Kniha Válka o dárky vyšla v originále v roce 2007 a její děj se odehrává souběžně s dějem Enderovy hry. Svou délkou se řadí mezi povídky a přečtení jejích 128 stran by vám nemělo zabrat příliš dlouho. Orson Scott Card, jehož jméno zaručuje léty prověřenou kvalitu,  opět přichází s fascinující myšlenkou, která obohacuje jeho vyprávění o Bitevní škole o novou úroveň.

orson-scott-card-valka-o-darky

Hlavním hrdinou je Zeck, muslimský pacifistický chlapec, který byl odveden do Bitevní školy ve vesmíru. Ostatní studenti ho nemají příliš v lásce kvůli jeho náboženskému přesvědčení a jeho neochotě bojovat v bitevní tréninkové místnosti. Jelikož jsou na základně zakázány veškeré náboženské projevy, stejně tak jsou zakázány i Vánoce. Zeck jednou spatří holandského chlapce, jak dává dárek jinému chlapci do boty. Rozhodne se to ohlásit veliteli Bitevní školy a ten oba chlapce potrestá. Vše nakonec vede ke vzpouře studentů, kteří se rozhodnou hromadně slavit Vánoce.

Jak Zeck zareaguje a co z toho vzejde, by však byla škoda prozrazovat. Přesnější informace vám později přinesu zde na Topzine.cz v recenzi.

Já osobně vnímám knihu jako zajímavý bonus do enderovské ságy. Pravdou je, že při čtení původní Enderovy hry není na zamýšlení se nad Vánocemi vzhledem k dějovému spádu žádný prostor. Proto by se  kniha mohla stát i zajímavým vzorem pro mnoho dalších autorů, kteří hledají způsob, jakým ještě rozvinout svůj již dřívě vytvořený svět. Mě osobně napadá slovo z terminologie počítačových her add-on. Tedy něco, co není pro rozvoj a průběh děje vyloženě nutné, ale je to příjemná a originalní specialitka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Válka o dárky Orsona Scotta Carda, malý bonus pro čtenáře Enderovy ságy

Hide picture