Menu
FANZINE.cz
Literatura

Válka o vánoční dárky O. S. Carda

Redakce

Redakce

3. 1. 2010

orson-scott-card-valka-o-darky-perexUž dlouho tu nebyl žádný fantastický příběh o Vánocích. Už dlouho se neobjevil žádný text z Enderova vesmíru. Co takhle si dát obojí najednou?

Jeden po druhém jsou z rodin na Zemi odváděni nadprůměrně inteligentní a nadaní chlapci a dívky do Bitevní školy, vzdělávacího institutu v blízkosti orbity, aby se učili na vojenské vůdce, jež jednoho dne porazí zákeřné Termiťany, kteří ohrožují bezpečnost celé lidské rasy. Jeden po druhém opouštějí své různorodé domoviny, aby se připojili do šedé masy studentů, v níž existují jenom dvě strany – žáci a učitelé. Jenže co když se přiblíží čas adventu, co když různé kultury budou chtít slavit všechny ty Vánoce, Noël, Christmas, nebo Sinterklaasův večer, přestože jsou všechna náboženství a kulturní zvyklosti v Bitevní škole zakázané?

orson-scott-card-valka-o-darky

Rok poté, co se u nás objevila poslední kniha z Enderovského univerza, a zároveň jen pár dní po vydání třetího dílu Alvina Tvůrce se na předvánoční trh dostala krátká novela z prostředí úvodního románu celého cyklu o Adrewovi Wigginovi. Petr se ještě musí hodně změnit, aby se mohl stát Hegemonem, Valentinu by ani ve snu nenapadlo, že zemře o tisíce let později, a Ender pořád ještě dennodenně hraje v tréninkových místnostech.

Právě v tomto prostředí otvírá Orson Scott Card příběh o mezilidských vztazích, nejen o lásce a kamarádství, ale i o nenávisti a ignoranci, o rozdílnosti kultur a jejich národních tradic, stejně jako o náboženských svátcích.

Teď bych měl navázat nějakou krátkou a údernou větou a plynule pokračovat dál ve standardní recenzi, ale pravdou je, že o Válce o dárky už se toho vlastně o mnoho více říct nedá. Samozřejmě bych se tu mohl rozepisovat o tom, že přestože na obálce najdeme čtyřikrát pěkně viditelně jméno Ender, ten se vyskytuje na stránkách jen spoře; mohl bych tu vykládat o skutečném ústředním hrdinovi, zarytém křesťanovi, který lpí na pacifismu; mohl bych se rozepisovat o Cardově umění mistrovsky hýbat s postavami. Na místě by bylo jistě i lamentování nad krátkostí příběhu, jeho zdánlivou banálností i mém osobním názoru na knihu, totiž že Card si střihnul takovou malou fan-fiction sám na sebe. Dokonce by stálo za zmínku se vyjádřit o laskavé snaze nakladatelství zachovat jednotnou grafickou podobu série, která už teď – v porovnání s jinou produkcí Laseru (Mistrovská díla fantasy, duo Zrcadlovky a Singularity, New Weird) působí trochu zastarale a komicky.

To jediné, co však potřebujete o Válce o dárky skutečně vědět, je věta „Je to sběratelský kousek s příjemnou vánoční atmosférou“. V tuto chvíli vypadli ze hry všichni, kdo neznají Enderovu hru, stejně jako ti, kteří sérii nemají moc rádi (i když upřímně doufám, že těch moc není). Pokud máte prostě Orsona Scotta Carda a jeho hrdinu rádi, Válku o dárky si koupíte, přestože zaplatíte skoro 2 Kč za každou stránku, a pokud ne, Laser se bude muset při vydání další knihy trochu uskromnit, aby pokryl náklady na tuhle.

Název originálu: War of Gifts
Český název: Válka o dárky
Autor: Orson Scott Card
Překlad: Petr Kotrle
Obálka: John Harris
Počet stran: 88
Vydal: Laser-books, Plzeň 2009
Doporučená cena: 149 Kč
Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Válka o vánoční dárky O. S. Carda

Hide picture