Sousedské vztahy bohužel často představují tvrdý oříšek, který nemusí rozlousknout ani soudy. Ne vždy je však nutné hnát to tak daleko. Štve vás soused? Tak si na něm smlsněte skrze deskovou hru!
Všeříkající obal hry Válka sousedů, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz
Mít fajn sousedy se rovná báječné idylce a naopak. Problémoví sousedé mohou mnohdy zatápět víc jak čerti v pekle. Těžko říci, zda existují nějaké statistiky na to, které skupiny převažují. Nicméně ta horší nebude zcela nezastoupená, protože jinak by nevznikla ani hra Válka sousedů. Originální deskovka od Efka, jež tematiku vtipně zlehčuje a efektivně využívá k pobavení.
Veškeré náležitosti deskové Války sousedů
Název hry napovídá, v jakém duchu se nese její pointa. Vyhrává ten, kdo nejvíce potrápí svého souseda ve vedlejším či protějším domě, nikoli ve škole v lavici nebo v paneláku. Vezme-li se to do důsledku, jedinec musí svého protivníka o všechno připravit, aby nakonec zvítězil. A ještě mu k tomu musí něco vlastního zůstat.
Dům souseda, to je oč tu běží
Na hrací desce se nachází šest baráčků, jež logicky může obsadit až šest hráčů. V každém z obydlí má své místo pes, manžel, případně manželka, samotný dům, auto, studna a pojistky od elektřiny. Nechybí ale ani zahrada s plotem a vlastní část chodníku. A podobně jako v běžném životě se z jednoho domu do druhého lze dostat po cestách a silnicích.
Karty a kostky dodávají Válce sousedů správný náboj
Ač se to na deskovou, avšak nijak extra strategickou hru nemusí zdát, člověk zde má poměrně širokou škálu možností co do akcí a činností. Může hlídat svůj pozemek před škodolibými sousedy, naopak za nimi cestovat autem, chodit pěšky, přelézat k nim plot a následně jim provádět lumpárny všelijakého druhu. Využívá-li hráč jízdu autem, smí v určitých situacích svého souseda přejet. Jde-li pěšky, může se s ním při střetu poprat, přičemž ten slabší následně skončí v nemocnici. Cizího souseda lze na cizí zahradě napadnout a podaří-li se hráči přelézt plot, aniž by jej protivník nachytal, fantazii při akcích proti vlastnictví se meze nekladou.
Už se poprali..?
Jak tohle všechno provést? Poměrně jednoduše a se značnou mírou přispění náhody. Soupeři při hře sice používají klasické figurky, ale namísto jednou kostkou házejí hned dvěmi. První tradiční s číslicemi od jedné do šesti, druhou speciální s třemi kreslenými symboly. S autem, plotem a písmenem A. Právě tato zvláštní kostka určuje strategii postupu, přičemž hráč její možnosti může a nemusí využít. Někdy vlastně ani nemůže, například pouhý symbol plotu na kostce jedinci nepomůže jej přelézt, když se od něj nachází na míle daleko. Nebo stejně tak nemůže jet autem, pokud mu jej soused zničil. Zkrátka hráč někdy nabízenou možnost upotřebí, a jindy se jí dobrovolně či nedobrovolně vzdá.
Nejen ve hře tvoří auta nepostradatelný majetek
Ani na kartičky se nezapomnělo. Nepůsobí zde sice jako dominantní prvek, ale zaujímají ve Válce sousedů své čestné místo a hru činí ještě zajímavější a zábavnější. Hráči si je na začátku musí rozdělit na tři hromádky. V jedné najdou milenky, v druhé milence a v třetí auta. V případě, že sousedovi některý z těchto pokladů ukořistí, berou mu nejen jeho černou figurku představující ženu, muže či káru, ale náhodně si vezmou z balíčku také příslušnou kartu. Natrefí-li na zelenou, bude mu během hry přinášet různé výhody do té doby, než mu ji soused zase sebere. Také ale může narazit na černou, jež mu prakticky nebude k ničemu.
Švarní milenci ve hře Válka sousedů
V souvislosti s kartami se ve hře vyskytuje pouze jedna malá a spíše úsměvná kolize. Hraje-li totiž hru muž se ženou, není tak úplně jasné, z které hromádky vybírat. Těžko takto svádět sousedce manžela a naopak. Úsměv dále vyvolají i samotné kresby milenců a milenek, a v podstatě i celé grafické zpracování deskovky.
Pohled na rozehranou hru z ptačí perspektivy
Vytýkat se tentokrát nedá skoro nic, snad jen doporučit určitá vylepšení. Hra by například byla ještě pestřejší, pokud by do ní byl zařazen i neúspěch akce. Dostane-li se hráč až na zahradu soupeře a následně mu padne na kostce symbol A, má to soused zkrátka už spočítané a od ztráty majetku ho nic neuchrání. Stačí když řekne: dal jsem tvému psovi do buřtu projímadlo a pes rázem padá ze hry. Přitom kdyby se to zkombinovalo například ještě s určitým počtem na kostce, mohl by soused oponovat: akce se nepovedla, pes tě pokousal. Ale takto si to koneckonců mohou vyšperkovat jedinci už sami.
Kujme pikle, pikle kujme, jak jen toho souseda pozlobit
Pravidla nejsou příliš složitá, rozhodně nezabere celý večer, než spoluhráči pochopí systém. Ačkoli nedá se počítat ani s tím, že vše člověk pobere hned po prvním čtení. O chybu tu určitě nejde, více možností zkrátka vyžaduje více textu. Každopádně o pravidlech už bylo řečeno dost.
Až sem se hráč může dostat po střetu se sousedem
Co tedy ve stručnosti deskovku charakterizuje? Určitě zábava, originální tematika, vydařené zpracování, velký podíl náhody a taktizování. Systém hraní není složitý a přitom oplývá nápaditostí, variantností a chytlavostí. Standardní materiál neurazí a v rámci zpracování lehce překvapí dnes méně využívaný typ skládání hrací desky.
Válka sousedů v plném proudu
Ze všech válek je právě tato Válka sousedů asi jediná, která opravdu stojí za vyzdvihnutí a pochvalu. Ačkoli pozor, stále není určena pro praktickou inspiraci! Válčit tedy ano, ovšem v deskové hře. Zde boje neublíží, ani nezklamou.
Název hry: Válka sousedů
Typ hry: Desková, společenská, party
Výrobce: Efko
Doporučená cena: 300 Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: 20 – 60 min
Doporučený věk: 18 +
Hodnocení: ***** (90 %)
Klady:
Originální nápad a tematika
Vtipnost, chytlavost
Vydařený systém hry
Jednoduchost pravidel
Variabilita možností
Procvičuje taktiku
Zápory:
Nevyznačené obrysy pro nastříhání karet