Menu
FANZINE.cz
Literatura

Vážná konkurence pro Stmívání v podobě Upířích deníků

Redakce

Redakce

26. 10. 2009

l-j-smith-probuzeni-perex

Snad všichni jsme si už všimli, že po době Harryho Pottera nám tu vyrostly dvě generace fantasy čtenářů. Dětským titulům bezpochyby vévodí Rick Riordan se svým Percym Jacksonem. Dílům pro starší vyznavače této literatury dominovalo doteď Stmívání, které si však v současné době našlo nového konkurenta v podobě Upířích deníků.

Jak už název slibuje, jedná opět o příběh, který je postaven na rozporu morálních zásad renesančního mladíka s jeho upíří podstatou. Nikoho jistě nepřekvapí, že se zde objevuje i motiv opětované lásky mezi smrtelníkem a upírem. Ten však je podbarven milostným trojúhelníkem, který dodává celému ději na dynamičnosti a zajímavém psychologickému podtextu. To vše a mnohem více slibuje i samotná anotace knihy:

l-j-smith-probuzeni

V dobách kvetoucí italské renesance se bratři Damon a Stefan Salvatore bezhlavě zamilovali do překrásné mladé upírky Katherine. Ačkoli její srdce bylo dost velké pro oba, každý z nich ji toužil mít jen pro sebe. Jejich bezohledný souboj o Katherininu přízeň se však vyostřil do takové míry, že jej Katherine nepřežila, a na světě tak zanechala dva nesmrtelné, na smrt rozhádané mladé muže se zlomeným srdcem. Po několika staletích se má souboj Damona a Stefana opakovat. V malém americkém městě se seznámí s krásnou a chlapci obletovanou Elenou, jejíž podobnost s Katherine je více než neuvěřitelná.

Lisa Jane Smithová, autorka cyklu Upířích deníků, vydala své první čtyři díly této série už roku 1991, tudíž se nejedná o napodobeninu Smívání, jak je často obviňována. I z podstaty postav a jejich rozdílu jasně vyplývá, že i přes veškerou podobnost těchto dvou světů, se jedná o zcela odlišný příběh. Kniha každopádně potěší nejen milovníky Stmívání a upírů, ale i všechny ostatní fanoušky klasické fantasy školy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vážná konkurence pro Stmívání v podobě Upířích deníků

Hide picture