Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Ve vzorcích z Marsu byl důkaz existence života. Vědci ho ale zničili

Jan Kouba

Jan Kouba

6. 5. 2012

OBR: Bakterie chlamydieStále hledáme důkaz, že nejsme ve vesmíru sami. Prohledáváme každý kámen, který spadne na Zemi, analyzujeme každou horninu, kterou sondy odeberou na jiných planetách. Pak ale zjistíme, že důkaz už tu možná byl hodně dlouho, jen byl nedopatřením zničen.

OBR: Bakterie chlamydie

Je na Marsu přecejen život? Odpovědi snad přinesou další sondy. Zdroj:sxc.hu

Psal se rok 1976 a sonda Viking vypustila přistávací modul, aby nabral vzorky půdy z marťanské Zlaté pláně. Vše šlo hladce a vzorky zdárně dorazily na Zemi, aby byly studovány. Nyní, po více než třiceti letech, zkoumají vědci vzorky znovu, a přišli se zajímavým názorem.

V půdě se prý mohl nacházet život. Ten však původní tým vědců zničil při testování. Vzorky byly vystaveny 160 stupňům Celsia a poté uchovány v naprosté tmě. To pro život nejsou nejlepší podmínky. Mikroby, které jsou závislé na fotosyntéze, takové zacházení zabije.

Čtěte také: Možnost života na Marsu stoupá. NASA našla vodu ve formě kapaliny!

Pozitivní výsledky na život ve vzorcích hlásil již původní team, který na něm pracoval. Ve speciální komoře byly do půdy z Marsu dodány živiny a poté se zkoumala přítomnost odpadních látek. Těch bylo v prvním měření mnoho, ale po opakování pokusu už se tak bouřlivé reakce neděly. Vědci to tedy připsali na vrub přirozené reakci v hornině, nikoliv metabolické činnosti bakterií.

Půdu také zahřívali, což mělo díky chemickým reakcím prokázat přítomnost života. Jedním z cílů testů bylo přímo zničit potenciální život a porovnat výsledky. Z pozorovaných reakcí však vyvodili, že nejde o projevy biologické, ale pouze geologické.

Teď ale vědci podle svých slov našli důkazy, že ve vzorcích byly bakterie. V hornině objevili organické soli, které jsou pozůstatkem po jejich metabolické činnosti. Jeden ze spolupracovníků na projektu, Joseph D. Miller z Univerzity v Jižní Kalifornii, řekl, že si je na 99 % jistý, že ve vzorcích život byl. „Když něco vypadá jako mikrob a chová se jako mikrob, tak to pravděpodobně bude mikrob,“ dodává. Tým vědců chce, aby byla příští sonda na Mars vybavena mikroskopem, který by bakterie odhalil.

Čtěte také: Měsíc mohl vzniknout jadernou explozí. Před několika miliardami let

Jiní vědci takové nadšení neprojevují. Říkají, že Millerův tým neprokázal přítomnost života, ale právě jen to, že se v půdě nacházejí organické soli.

To je dobrý začátek, ale z mimozemšťanů se kvůli tomu ještě radovat nemůžeme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve vzorcích z Marsu byl důkaz existence života. Vědci ho ale zničili

Hide picture