Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vědci dokáží na 3D tiskárně vytisknout funkční cévy. Časem zvládnou i srdce

Jan Kouba

Jan Kouba

26. 9. 2011

OBR:Žíla3D tiskárny jsou žhavou novinkou, jejichž uplatnění a využití v praxi se ukazuje jako velice perspektivní. V NASA spekulují o využití ve vesmíru, ale Němcům se podařil mnohem praktičtější kousek. Vymodelovali funkční lidské cévy!

FOTO: umělá žíla

Umělá céva, Zdroj: Fraunhofer IGB

Může se to zdát jako hudba budoucnosti. Kolik lidí čeká zoufale na nové srdce či ledvinu? Nyní možná nastane zlom, kdy budou vědci schopni vytvářet umělé orgány pomocí 3D tiskárny.

3D tiskárna je trochu nepřesný název, toto zařízení je defacto modelovací přístroj, který dle nákresu v 3D vymodeluje z hmoty patřičný model. Materiálu se meze nekladou, a tak vznikla i tiskárna jídla Cornucopia, která přesně sestaví pokrm dle nutričních a kalorických hodnot.

Technologie 3D tiskáren je známá například z třetího dílu slavné série Jurský park. Paleontologové jsou díky ní schopni vymodelovat zvukovou komoru jednoho z vyhynulých dinosaurů.

Díky tomu jsou pak schopni i po 65 miliónech let slyšet zvuk dávno zmizelého živočišného druhu.

Průkopníky v bioreplikaci jsou vědci z Missourské univerzity, kteří v roce 2010 vytvořili pomocí biologického inkoustu lidskou žílu.

Budoucnost, nebo SCI-FI? Recenze hry Deus Ex: Human Revolution. Splňte si sen stát se nadčlověkem!

Nyní německý team z Fraunhoferského institutu dokázal pomocí takzvané multifotonové polymerizace vytvořit funkční cévu. Materiál je elastický a díky biomolekulární stavbě jej bez problému organismus pacienta přijme.

Vědci říkají, že bude ještě dlouho trvat, než bude možno tisknout složitější orgány, ale díky německému objevu jsme budoucnosti zase o něco blíž.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědci dokáží na 3D tiskárně vytisknout funkční cévy. Časem zvládnou i srdce

Hide picture