Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Vědci objevili černou díru, která náhle přestala polykat hmotu

Redakce

Redakce

3. 8. 2014

Nebezpečnost černých děr známe. Jejich gravitace je tak obrovská, že dokonce ani světlo neunikne. Nedávno se však astrofyzici setkali se zajímavým jevem. Černá díra náhle přestala pohlcovat okolní hmotu, což popírá naše dosavadní představy o tomto fyzikálním úkazu.

FOTO: Černá díra

Ve vesmíru se vyskytuje několik typů černých děr. Zdroj: nasa.gov

Zmíněná černá díra se nachází v souhvězdí Sochaře přibližně 13 miliard světelných let od Země a její hmotnost je asi pěti milionkrát větší než hmotnost Slunce. A ačkoliv původně polykala okolní materiál, z něhož se tvořily nové hvězdy, uložila se náhle ke klidu.

I černá díra musí spát

Aktivita černých děr je závislá na přísunu vesmírného materiálu. Pokud může disk hmoty pohlcovat, jedná se o její typickou činnost. Nicméně pokud vše v okolí již vysaje, ukládá se ke „spánku“. Zmíněný případ je ovšem podivuhodný proto, že černá díra „šla spát“, ačkoliv měla stále co polykat. Pozorování dokazuje, že aktivita ustala při formování hvězd.

Protože bychom v této situaci utlumení aktivity černé díry nečekali, je pro vědce taková oblast velmi atraktivní. Následný výzkum ukáže, zda se opět vše vrátí k původnímu stavu. Pokud by se černá díra znovu v budoucnu probudila, byla by to velmi zajímavá podívaná. Získané poznatky by i mohly objasnit souvislost mezi aktivitou černých děr a vznikem nových hvězd v přilehlém okolí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vědci objevili černou díru, která náhle přestala polykat hmotu

Hide picture