×
FANZINE.cz

Vědci objevili černou díru, která náhle přestala polykat hmotu

FOTO: Černá díra
Ve vesmíru se kromě černé díry najde i nespočet dalších nebezpeč - ilustrační obrázekí. Zdroj: nasa.gov

Nebezpečnost černých děr známe. Jejich gravitace je tak obrovská, že dokonce ani světlo neunikne. Nedávno se však astrofyzici setkali se zajímavým jevem. Černá díra náhle přestala pohlcovat okolní hmotu, což popírá naše dosavadní představy o tomto fyzikálním úkazu.

FOTO: Černá díra
Ve vesmíru se vyskytuje několik typů černých děr. Zdroj: nasa.gov

Zmíněná černá díra se nachází v souhvězdí Sochaře přibližně 13 miliard světelných let od Země a její hmotnost je asi pěti milionkrát větší než hmotnost Slunce. A ačkoliv původně polykala okolní materiál, z něhož se tvořily nové hvězdy, uložila se náhle ke klidu.

I černá díra musí spát

Aktivita černých děr je závislá na přísunu vesmírného materiálu. Pokud může disk hmoty pohlcovat, jedná se o její typickou činnost. Nicméně pokud vše v okolí již vysaje, ukládá se ke „spánku“. Zmíněný případ je ovšem podivuhodný proto, že černá díra „šla spát“, ačkoliv měla stále co polykat. Pozorování dokazuje, že aktivita ustala při formování hvězd.

Protože bychom v této situaci utlumení aktivity černé díry nečekali, je pro vědce taková oblast velmi atraktivní. Následný výzkum ukáže, zda se opět vše vrátí k původnímu stavu. Pokud by se černá díra znovu v budoucnu probudila, byla by to velmi zajímavá podívaná. Získané poznatky by i mohly objasnit souvislost mezi aktivitou černých děr a vznikem nových hvězd v přilehlém okolí.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


2 Komentáře Vědci objevili černou díru, která náhle přestala polykat hmotu

  1. Každá hmota se musí jednou nakrmit tak,že už nic dalšího nepozře,nastane klid na určité období,potom opětovně začne vše nanovo a ještě intenzivněji.
    Od nás jsou černé díry značně daleko a nebylo je možno pozorovat a studovat,ale i ony mají svůj cyklus.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..