Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Vědci objevili vodu na vzdálené planetě. Pozorovali ji v atmosféře

Redakce

Redakce

16. 3. 2013

Američtí a kanadští astronomové objevili známky vody v atmosféře vzdálené planety. Jedná se o první objev vody v atmosféře mimo Sluneční soustavu. Práce byla publikována v časopise Science. Voda byla objevena metodou, která jednoho dne bude používána při zkoumání všech planet podobných Zemi.

Hypotetická planeta s tekutou vodou. Autor: rich35211.deviantart.com

Hypotetická planeta s tekutou vodou. Autor: rich35211.deviantart.com

Výzkum ukázal, že atmosféra planety obsahuje vodu a oxid uhelnatý. Složení planety však neodpovídá složení její mateřské hvězdy, která by mohla přiblížit její vývoj.

S použitím Keckova teleskopu, který se nachází na Havajských ostrovech na hoře Mauna Kea, astronomové objevili koktejl chemických látek, včetně mraků v atmosféře, které obsahují vodní páry a oxid uhelnatý.

Tyto prvky zřejmě pochází z dob formování planety – z plynného disku před milióny lety. Když se plyn ochlazoval, vznikala voda, led a část zůstala v podobě vodních par, které pozorujeme dnes.

Zatím není zřejmé, jak tento objev ovlivní zkoumání potenciálního života, protože planeta HR 8799c je příliš velká na to, aby podporovala život. Tým prozkoumal atmosféru obří planety velice detailně. Planeta se od nás nachází 130 světelných let a byla objevena mezi lety 2008 až 2010. HR 8799c je 7x těžší než Jupiter a obíhá svoji mateřskou hvězdu ve značné vzdálenosti, kvůli tomu mohli astronomové planetu detailně prozkoumat.

Ačkoli je tento objev pokrokový, není to poprvé, kdy astronomové zkoumali atmosféru vzdálené planety. Už dříve detekovali prvky v atmosféře blízké exoplanety pomocí VLT v Jižní evropské observatoři (ESO).

Astronomové tvrdí, že nejnovější údaje ukazují na to, že vesmír je plný základních složek podporujících život zemského typu.

V blízké budoucnosti se tak snad dočkáme epochálního objevu, kdy astronomové najdou vodu a další prvky poukazující na známky života u planety podobné Zemi, která se bude nacházet v obyvatelné zóně. K tomu budeme potřebovat výkonnější techniku, protože tyto potenciální nositelky života jsou mnohem menší a navíc se ztrácí v záři mateřské hvězdy.

Nemůžeme se omezovat pouze na život založený na uhlíku a vodě. Prozatím je to však jediný typ života, který známe, tudíž nevíme jaké jiné známky života hledat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědci objevili vodu na vzdálené planetě. Pozorovali ji v atmosféře

Hide picture