Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vědci vytvořili nejlehčí materiál na světě. Přesto je celkem odolný

Zdeněk Král

Zdeněk Král

31. 12. 2011

OBRÁZEK: VáhyVědci už vytvořili několik různých materiálů, které se aspoň chvíli pyšnily označením nejlehčí na světě. Většina z nich má zajímavé vlastnosti, a od listopadu se mezi ně řadí i novinka ze slunné Kalifornie.

FOTO: Nejlehčí materiál

I odkvetlá pampeliška udrží nový nejlehčí materiál. FOTO: Dan Little, HRL Laboratories LLC

Nejlepší na novém materiálu je, že se nejedná o žádnou novou sloučeninu. Trik spočívá pouze ve speciální vnitřní struktuře. Kovová kostra vytvořená z mikroskopické vrstvy niklu a fosforu je nejen lehká, ale i celkem odolná.

Čtěte také: V Praze vznikne supersilný laser. Dokáže zpřetrhat hmotu

Výrobní proces není tak složitý, jak by se mohlo zdát. Velice (velice!) zjednodušeně se dá říct, že vědci vytvořili vrstvu chemické sloučeniny, prošpikovali ji UV paprsky, takže vzniklo jakési lešení, to pokovovali (tedy pokryli kovem), konkrétně směsí niklu a fosforu, a původní sloučeninu nechali rozpustit.

Výsledkem je sestava dutých kovových pilířů, které tvoří pravidelnou mřížku. Jen jedno procento objemu materiálu tvoří kov, zbylých 99,99 % je vzduch, proto je materiál tak lehký.

Podívejte se, jak amatérská raketa Qu8k natočila Zemi i vesmír

Klíčovou vlastností je pak odolnost. Když materiál stlačíte (do poloviny objemu), tak se vrátí do takřka původního stavu. Při dalších pokusech se už bortí víc a víc trubek a materiál se deformuje, nicméně vlastnost je to i tak působivá.

Celý postup se dá aplikovat i na jiné kovy a výsledný materiál může být tvořen mnohem větší strukturou, přesto být stále dost lehký. Takové materiály pak jistě najdou místo například v průmyslové výrobě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědci vytvořili nejlehčí materiál na světě. Přesto je celkem odolný

Hide picture