Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vědci vytvořili umělou kometu. Možná tak potvrdí, že život pochází z vesmíru

Jan Kouba

Jan Kouba

24. 3. 2012

OBR: KometaVytvořit umělou kometu? Proč ne, vědci z Francie a Německa jednu udělali v laboratoři. Zjistili při tom, že na teorii panspermie nejspíše něco bude.

OBR: Kometa

Vypadá jinak než na papírových betlémech, život ale možná přináší Zdroj: sxc.hu

Panspermie, tedy teorie, že život na Zemi pochází z jiných koutů vesmíru, je stále jedním z pravděpodobných scénářů, proč se naše malá koule vody začala zelenat. Tuto hypotézu naznačil už řecký učenec Anaxagoras v pátém století před naším letopočtem.

Velké popularity se jí dostalo v 19. století. Významnými zastánci byli Sir Fred Hoyle a Chandra Wickramasinghe. Ti rozvedli teorii dál, a sice že životní formy, které proniknou z vesmírného prázdna do atmosféry, mohou mít na svědomí epidemie, nové choroby nebo dokonce genetické informace, které způsobují na Zemi makroevoluci.

Zaujala vás teorie panspermie? Může život pocházet z vesmíru? NASA má překvapivé výsledky

Vědci z výzkumného ústavu CNRS vyrobili umělou kometu. Tu uchovávali ve vzduchoprázdnu ve zhruba -200 stupních Celsia. Na povrch komety pak umístili prvky, jako jsou čpavek, metanol nebo fluorid hořečnatý. Protože ve vesmíru je silné UV záření, svítili na tuto směs ultrafialovými paprsky.

Při svém experimentu přišli na to, že jejich umělá kometa má na sobě miniaturní množství základní organické látky již po deseti dnech. Z této látky se časem může vyvinut šroubovice DNA. Pomocí moderní techniky pak rozpoznali 26 druhů aminokyselin, z toho i jednu, která je základem pro PNA, tedy předchůdce DNA.

Tento experiment dokazuje nejen to, že život na Zemi může být soustavně přinášen z vesmíru, ale také to, jak úžasně agilní dokáže být. Samotný experiment byl vlastně takovou přípravou na informace, které přinese sonda Rosetta, jejíž subsonda by měla koncem roku 2015 přistát na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědci vytvořili umělou kometu. Možná tak potvrdí, že život pochází z vesmíru

Hide picture