Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vědci zkoumají, jak se „stravují“ černé díry a odkud berou energii

Jan Kouba

Jan Kouba

30. 6. 2012

OBR: Černá díra

Černé díry jsou pro lidstvo enigmou. Vědci je studují již léta, nyní přichází s informacemi, které se týkají jejich stravovacích návyků.

OBR: Černá díra

Střed super masivní černé díry Zdroj: youtube.com

Vědci pozorovali třicet galaxií, ve kterých se nachází aktivní černé díry. Z nejmodernějších pozorování se předpokládá, že všechny galaxie mají ve svém středu super masivní černou díru, kolem které se točí celá galaxie. Zde hodují na kosmickém prachu, plynu a hvězdách. Právě na tyto super masivní černé díry se vědci zaměřili.

Tajemství černých děr. Srážka galaxií vytvořila černou díru. Výbuch ji odmrštil světelné roky daleko!

Vědci měli za to, že super masivní černé díry získávají svou hmotu naráz, například při spojení galaxií, kdy by černá díra pozřela naráz velké množství materiálu. Z nejnovějších pozorování ale vyplývá, že 26 z 30 černých děr získává svou hmotu postupně, pomalým absorbováním kosmického prachu, malých planetek a hvězd.

Astronomové z NASA analyzovali svítivost každé z černých děr a zjistili, že jsou neobvykle aktivní, i když nedošlo v nedávné době k nějaké velké události. To nasvědčuje tomu, že černé díry nabírají na energii konstantně.

Vědci nyní doufají, že James Webb, vesmírný teleskop, pomůže ještě lépe objasnit tajemství černých děr. Jeho start je plánován na rok 2018.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědci zkoumají, jak se „stravují“ černé díry a odkud berou energii

Hide picture