×
FANZINE.cz

Vědci zkoumali, jak žhavé je jádro naší Země. Výsledky jsou velmi překvapivé

FOTO: Země
Je Země v paralérním vesmíru také modrá? Zdroj: nasa.gov

Kůra, plášť, jádro. Základní průřez naší planetou. Co ovšem výrazně ovlivňuje dění na Zemi, aniž bychom to přímo vnímali, je právě ta část ve středu celé naší planety – vnitřní jádro.

Zdroj: nasa.gov

Předchozí pokusy totiž odhadovaly teplotu zemského jádra na hodnotu 5 000 stupňů. Výzkum pod vedením francouzského centra pro výzkum a dalších institucí však pomocí rentgenového záření zjistil, že teplota našeho jádra se pohybuje dokonce okolo 6 000 stupňů. Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, je to zhruba ta samá teplota, jakou jsme naměřili na povrchu Slunce.

Provedení experimentu samozřejmě vůbec nebylo jednoduché. Právě proto, abychom se mohli dostat k novým údajům, byla vyvinuta zcela nová metoda, v rámci níž se v laboratorních podmínkách simulovalo dění uvnitř Země a zjišťovalo se, jak železo taje při různých tlacích. Nakonec byly využity rentgenové paprsky, díky kterým mohlo být nutných údajů dosaženo bez vyvolání nežádoucí chemické reakce.

Nezbývá nic jiného, než vědcům nejenom z francouzského centra pro technologie a výzkum držet palce, aby byly i jejich další objevy neméně inovativní.

4/5 - (1 vote)
4/5 - (1 vote)


1 Komentář Vědci zkoumali, jak žhavé je jádro naší Země. Výsledky jsou velmi překvapivé

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..