Vědcům se povedlo vytvořit funkční plášť neviditelnosti

FOTO: Neviditelný plášťPredator měl tento fešný nástroj k dispozici v souboji s Arnoldem, hrdina Crysis by bez něj neudělal v některých momentech ani ránu, a Harry Potter nebo Frodo by nejspíš ukončili svou pouť už po pár knihách. Vědcům se konečně povedlo toto zařízení dostat do provozu, ovšem ne úplně.

FOTO: Neviditelný Harry Potter v prvním filmu
Neviditelný Harry Potter, zdroj: Harry Potter a kámen mudrců, 2001, Warner Bros.

Autoři pláště, který momentálně funguje, šli na problematiku jinak než ostatní. Když se uvažovalo o funkčním zařízení na neviditelnost, mluvilo se o zařízení posetém kamerami, které budou projektovat to, co je za nimi, a vytvoří tak iluzi neviditelnosti.

Chcete vidět HITECH věcičky v akci? Hra Muži v černém naváže na příběh třetího filmu. Budou se střílet emzáci!

Autoři šli svou cestou, cestou „fata morgány“. Plášť funguje na principu zahřívaných uhlíkových nanotrubiček, kdy dochází k fototermální přeměně, která pracuje na lomu světelných paprsků. Světlo je jednoduše zakřiveno od daného povrchu k lidskému zraku. V důsledku nerovnoměrného ohřevu vzduchu se vytváří různé vrstvy vzduchu, na jejichž rozhraní tak dochází často k odrazu světla. Tento jev lze pozorovat na silnicích, když horký vzduch tvoří iluzi vodní plochy.
Vědci vycházející z tohoto známého jevu použili nanotrubičky, které se snadno zahřejí, a vytvoří tak skoro okamžitě stejný efekt. Jediný problém této technologie je, že se dá využít pouze pod vodou. Takže že by nadcházela éra neviditelných ponorek?

Vědcům se povedlo vytvořit funkční plášť neviditelnosti
Ohodnoťte tento článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.