Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vědcům se povedlo vytvořit funkční plášť neviditelnosti

Jan Kouba

Jan Kouba

28. 10. 2011

Predator měl tento fešný nástroj k dispozici v souboji s Arnoldem, hrdina Crysis by bez něj neudělal v některých momentech ani ránu, a Harry Potter nebo Frodo by nejspíš ukončili svou pouť už po pár knihách. Vědcům se konečně povedlo toto zařízení dostat do provozu, ovšem ne úplně.

FOTO: Neviditelný Harry Potter v prvním filmu

Neviditelný Harry Potter, zdroj: Harry Potter a kámen mudrců, 2001, Warner Bros.

Autoři pláště, který momentálně funguje, šli na problematiku jinak než ostatní. Když se uvažovalo o funkčním zařízení na neviditelnost, mluvilo se o zařízení posetém kamerami, které budou projektovat to, co je za nimi, a vytvoří tak iluzi neviditelnosti.

Chcete vidět HITECH věcičky v akci? Hra Muži v černém naváže na příběh třetího filmu. Budou se střílet emzáci!

Autoři šli svou cestou, cestou „fata morgány“. Plášť funguje na principu zahřívaných uhlíkových nanotrubiček, kdy dochází k fototermální přeměně, která pracuje na lomu světelných paprsků. Světlo je jednoduše zakřiveno od daného povrchu k lidskému zraku. V důsledku nerovnoměrného ohřevu vzduchu se vytváří různé vrstvy vzduchu, na jejichž rozhraní tak dochází často k odrazu světla. Tento jev lze pozorovat na silnicích, když horký vzduch tvoří iluzi vodní plochy.


Vědci vycházející z tohoto známého jevu použili nanotrubičky, které se snadno zahřejí, a vytvoří tak skoro okamžitě stejný efekt. Jediný problém této technologie je, že se dá využít pouze pod vodou. Takže že by nadcházela éra neviditelných ponorek?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědcům se povedlo vytvořit funkční plášť neviditelnosti

Hide picture