Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Vědec vytvořil evoluční strom draků. Nudil se při psaní disertačky

Jan Nohovec

Jan Nohovec

14. 9. 2012

Že jsou někteří vysokoškolští profesoři trochu odtržení od reality, to už zjistil skoro každý student. Jeden kanadský vývojový ekolog na to alespoň šel od lesa, a když se při psaní své disertační práce nudil, místo výzkumu si cvičně vytvořil návrh, jak by mohl vypadat evoluční strom draků a jim podobných mytologických živočichů.

Draci existují v lidské mytologii v mnoha podobách. Zdroj: wikipedia.org

„Sesbíral jsem díky obrázkům dostupným na internetu kopie 76 obrazů, nákresů, výtisků a sošek draků datovaných od starých časů až do raného dvacátého století,“ říká o své práci Kanaďan Rob Colautti pro server io9.com. Využil k tomu kresby asijských i muslimských draků, nákres od Leonarda da Vinciho nebo mnoho podobizen snad nejslavnějšího draka, toho od svatého Jiří.

Moderní vědci samozřejmě ke zjišťování vývojových vztahů používají vzorky DNA organismů, získat dračí deoxyribonukleovou kyselinu by ale mohl být problém, a tak musel vzít Colautti svou práci postaru.

Podívejte se na Roklinku z Pána prstenů postavenou z LEGA. Tvoří ji 50 000 kostek

„Identifikoval jsem dvacet sedm zřetelných znaků, které od sebe šestasedmdesát dračích obrázků použitých v mé studii odlišovaly. Tyto znaky se pak převedly do čísel, aby mohly být analyzovány skrz speciální analýzu. Stejně jako mohou být nukleotidy DNA (A, T, G a C) přepsány jako jednotlivá čísla (0 až 3), mohou být přepsány i znaky jako typ tkáně, struktura křídel nebo počet končetin,“ vysvětluje vědec.

Výsledkem jeho práce se stal zatočený vývojový strom, který naznačuje například to, že draci se původně vyvinuli z ryby, ti orientální mají s ostatními druhy draků jen málo společného nebo to, že evolučně nejpokročilejšími draky jsou ti beznozí, podobní hadům nebo ještěrkám. Stylizovaný evoluční strom nyní vědec plánuje natisknout na trička a přemýšlí i o plakátech. Jeho projekt lze na internetu nalézt pod heslem Dragon Phylogeny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědec vytvořil evoluční strom draků. Nudil se při psaní disertačky

Hide picture