Menu
FANZINE.cz
Technologie

Venetica – jak dopadne příběh o zachraňování Smrti?

Redakce

Redakce

17. 3. 2010

vene-perexJakkoliv se mohou zdát současné role-play hry na osobní počítače na první pohled jednoduché, na pohled druhý už tak triviální nejsou. Možná to není případ ostřílených hráčů, ale mnozí zelenáči se přese všechnu snahu tvůrců ztrácí. V ovládání, interface, obrovském světě. Je dobře, že vycházejí i jednoduché, ale přesto stále zábavné a osvěžující RPG.

Venetica v celé své kráse

Venetica v celé své kráse

Německé akční RPG Venetica k nám přichází až po několikaměsíční odmlce po vydání ve své domovině. Nepřichází se však hřát na výsluní tříáčkových titulů, ale objevuje se i ve zlevněné edici. To znamená, že si hru můžete odnést z obchodu jen za tři stokoruny. Český trh s videohrami se za několik posledních let rozrostl do takového cenového rozpětí, že by bylo možné Veneticu v přehršli her této cenové kategorii přehlídnout. To by ovšem byla zaručeně chyba. Už jen díky svému poměru ceny a zábavy si zaslouží aspoň to, abyste o ní získali povědomí. Konec řečí, vzhůru do Itálie.

To se tak někdo má, když je jeho táta ředitel prosperující firmy či úspěšný sportovec. To otec Scarlett je úplně jiná třída, předešlé by si shrnul do kapsy ladným pohybem kosy. Ano, je to samotná Smrt. Tedy spíše samotný Smrt, nebo Smrťák, chcete-li. Jeho dceruška však nevyrůstala v žádné kryptě a nevkládala si do vlasů hřbitovní kvítí. Scarlett vyrůstala jako nalezenec v zapadlé hornické vesničce na pevnině nedaleko Benátek, a o svém zvláštním původu neměla ani potuchy.

"Já ti dám, dělat smrťákovi problémy!"            Zdroj: venetica-game.com

Všechno se neuvěřitelně rychle změnilo během jediné noci. Zrovna se loučila se svým milým, švarným panošem, když tu na malebné městečko zaútočili vrahové a derviši. Jemná dívka dokáže v krajních situacích, kdy jde o nevinný život, popadnout pohrabáč a začít bojovat proti přesile. Co čert nechtěl, při obraně před útočníky zahyne přímo před očima Scarlett její švarná láska. Záhy se děvče propadne do potemnělého světa, a zahalená postava v tmavé kápi jí praví starwarsovské: „Jsem tvůj otec.“ Ba co víc, potřebuje její pomoc. O život/neživot mu usiluje banda divých nekromantů…

Příběh je na poměry, odkud hra pochází, a dokonce i možná na poměry větších her, velice zajímavý, a ačkoliv se při vběhnutí do cílové rovinky zadýchává, pořád stojí za to. Svět nestojí jenom na zabíjení draků a přímočarém zachraňování světa, že ano. V průběhu vcelku dlouhé kampaně (30-40 hodin) se po jakémsi úvodu/tutoriálu na pevnině přesunete do Benátek a prolezete takřka každou její část. Dojde samozřejmě i na gondoly. Samotný svět, ve kterém se vyskytujete, není okořeněn kromě démonů a záhrobí o žádné špičatá ušiska, takže alergici nebudou muset vytahovat prášek.

Sek sem se sekem  Zdroj: venetica-game.com

Sek sem se sekem Zdroj: venetica-game.com

Scarlett je nečekaně mrštné děvče, a tak bude rozdávat rychlé a silné rány jako na běžícím pásu. Hra opravdu splňuje všechny podmínky jména akční RPG, a přitom se nejedná o žádného kata myší a klávesnic. Akce je zde opravdu hodně, ale je dávkována střídmě. Velkou část tvoří i adventurní část, sestávající se z řešení problémů i za použití jiných zbraní než těch z kalené oceli. Kovových metlí lidstva je tu přesto víc než dost. Jedná se o nejrůznější meče či dýky, sekery a palice. Dojde i na ultimátní magickou zbraň v podobě kosy zvané Moonblade, která je nejlepším lékem na vyléčení démonů z pekelné podoby a jejich proměny v závan sirnatého dýmu. Scarlett samozřejmě ovládá i několik bojových seků a chvatů, a několik kouzelnických triků od tatínka. Mezi hlavní patří často užívaný přechod do záhrobního světa.

Hra vypadá vcelku hezky. To nicméně platí pouze za několika podmínek. Jednak k rozjetí Veneticy v koukatelném stavu je zapotřebí poměrně rychlého a nadupaného stroje. Zde už může ztratit spoustu potencionálních hráčů. Dalším kamenem úrazu může být prapodivný grafický styl a i samotné technické zpracování s mnoha dírami. Některé postavy vypadají divně, textura není vždy kvalitní, efekty by zasloužily ještě trochu propracovat. Nejen zde kouká sláma z ulic Benátek.

Být tak v jiné hře, stačilo by přeskákat na druhou stranu   Zdroj: venetica-game.com

Být tak v jiné hře, stačilo by přeskákat na druhou stranu Zdroj: venetica-game.com

Ke kritice jsem se chtěl dostat až nakonec. Venetica vypadá provedena docela lajdácky a občas i odflákle. Rozhodně šlo zapracovat kromě grafiky také na náplni, rozvleklých a nezábavných vedlejších misích, dabingu a ozvučení, pohrát si šlo i se skriptem různých videosekvencí a akcí, a samozřejmě i optimalizací.

Venetica je i přesto jasným zábleskem z čistého nebe. Slabý závan z rozpínající se plazmy však působí mimořádně svěže, a může si ho dovolit pocítit skutečně široké publikum. Jak myslíte, že skončí příběh o zachraňování Smrti?

Název: Venetica
Výrobce: Deck13
Vydavatel: dtp
Vydavatel v ČR: Cenega Czech
Multiplayer: ne
Doba hraní: cca 30 hodin
Doporučená cena: 299 Kč/899 Kč
Hodnocení: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Venetica – jak dopadne příběh o zachraňování Smrti?

Hide picture