Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Veselé Vánoce přejí deskové hry aneb Co nás čeká v roce 2010

Redakce

Redakce

29. 12. 2009

vesele_vanoce_600x338Do historie Topzine.cz se rok 2009 zapíše jako rok narození. Z novorozence se během několika málo měsíců stal fungující a oblíbený portál. Ale svět se točí i kolem jiných věcí, třeba zrovna kolem deskových her. Na nejdůležitější události uplynulého roku a na to, co nás čeká po 1. lednu, se společně podíváme.

Veselé vánoce přejí Deskové hry, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Veselé vánoce přejí Deskové hry, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Zároveň s Topzine.cz se narodila i rubrika společenských her. Hned na začátku jsme si předsevzali, že vám nabídneme každý týden dvě recenze nových i starších her a svou rubrikou přineseme přehled v oblasti domácí zábavy, která se během posledních osmi let začala utěšeně rozvíjet.

Rok 2009: předessenovský

Ale než se dostaneme do přítomnosti, podíváme se, o co se obohatil trh s hrami v naší malé zemičce od začátku roku do podzimu, přičemž předem upozorňuji, že není účelem provést naprosto kompletní výčet (firmy jsou uvedeny v abecedním pořadí).

Firma u nás známá především prodejem originálních přání, Albi, nás letos zásobila nejen hráči skvěle přijatým Dominionem (recenze), ale i kooperativní hrou Pandemic (recenze), která se zabývá v současnosti velmi aktuálním tématem šíření chorob. Jako další je nutno zmínit logické hry Hexeto a Keltis, Ubongo Duel, hru pro opatrné Nalož a jeď, ale také Párty Alias nebo na dospělé orientovanou Na Ex!.

Fantastát - Jirasgames, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Fantastát - Jirasgames, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Společnost Altar nabízí fanouškům svojí fantasy RPG Dorn (připravujeme recenzi) rozšíření s názvem Kostějův věčný návrat (i na něj připravujeme recenzi). Kromě toho lokalizovala také hru staršího data Colossal Arena (připravujeme recenzi), za níž stojí výborný designer Reiner Knizia.

Malá reklamní firma BH Promo, která se do srdcí mnoha seriálových fandů zapsala vydáním seriálů z řad „Byl jednou jeden…“ na DVD, uvedla na trh také deskovou hru ze stejného prostředí. Jedná se skvěle o zpracovaný kousek Byl jednou jeden život (recenze).

Na českém trhu existuje společnost, která se zaměřuje na luxusnější hry a tou je Blackfire. Místnímu hráči letos nabídl počeštěné boje inspirované online hrou World of Warcraft. Dále do nabídky přibyla velmi zajímavá Kuba.

Bonaparte představili hry pro děti Pat a Mat (připravujeme recenzi) a několik sad her,  za něž jmenujme například sadu Prehistorik, ale také kolekci Spiderman Sense. Naopak brněnský Corfix zahájil u nás distribuci her Chicago Express, Batavia, Inka, Architekton, Raub Ritter nebo třeba Ty krávo!

Pictureka - Hasbro, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Pictureka - Hasbro, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V nabídce občanského sdružení Czech Board Games (CBG) podporujícího začínající tvůrce se objevila hra vítěze konkurzu (o němž se ještě zmíníme) Radima Jurdy s názvem Insula (připravujeme recenzi). Firma s podobným názvem, která ovšem vydává hry již etablovaným českým autorům, Czech Games Edition (CGE), zpracovala hned tři hry, z nichž ale dvě vyjdou pod hlavičkou jiných vydavatelství v tomto roce (Zajíc zajíc los los a Vládci podzemí), zatímco třetí hru, Loděnice, budou vydávat svými vlastními prostředky.

DinoToys letos zaujali děti licencovanou hrou Cars: Radiator Springs Rallye (recenze) a dospělé hrami Labyrinth Duel a Notre Dame.

Z polských luhů a hájů nám Fantasyobchod přinesl hry Kazaam Dice a Kung Fu a v prosinci vydal také hru na hrdiny Příběhy Impéria (připravujeme recenzi), zatímco Hasbro uvedlo na trh především novou variaci oblíbené hry Monopoly –  Monopoly City.

GanXtaZ! - REBEL, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

GanXtaZ! - REBEL, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V nabídce herního tvůrce Jiřího Mikoláše a jeho firmy Jirasgames se objevily dva nové skvosty: skvěle hratelný mix RPG a slovíčkaření Fantastát (recenze) a herním principem naprosto odzbrojující Cuba Cube (připravujeme recenzi). Zastoupení firmy Mattel u nás představilo kostkový Scrabble Scramble.

Firma MindOK své zákazníky nešetří, a tak představila pozoruhodné hry, jakým bezesporu jsou Through the Ages (nové vydání), Cesta kolem světa za 80 dní, Le Havre, další z řady zeměpisných her Kde leží Řáholec. Také však napínavý Time’s Up, strašidelné Černé historky nebo zábavné Šiki Miki.

Zbývá nám již jen firma Pexi, která představila konkurenta klasického Scrabble: Mistr Slova Exclusive (recenze), logicky zaměřený Piatnik, jenž uvedl novinku Reinera Knizii, hru Callisto (recenze), a tým TonyGames, kde si splnili klukovské sny vydáním cyklistického simulátoru Téte de la Course (recenze).

Hrou roku se u nás i ve světě stal karetní Dominion, který se prodral na vrchol přes velmi silnou konkurenci. Ale ve světě se neztratily ani české hry, především pak originální Space Alert.

Dominion - Albi, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dominion - Albi, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Rok 2009: Essen

Každoročně největší událostí na poli deskových her, k níž všechno směřuje a od níž se všechno odvíjí, je veletrh deskových her v Essenu. Na stejném místě, kde se koná například tuningová automobilová výstava, rozložilo letos svoje novinky více než 700 vystavovatelů z celého světa v 10 halách. Čtyřdenní veletrh nabídnul přes 600 novinek, takže se více než 150 000 návštěvníků mělo nad čím pozastavovat.

Essen se odehrál ve znamení několika očekávaných her a můžeme hrdě prohlásit, že mezi ně patřila i hra Dungeon Lords (Vládci podzemí) od autora Vlaadi Chvátila. Za všechny další jmenujme například Stronghold, kde bráníte opevnění svého hradu, Automobile, která vás postaví po bok Henryho Forda, v Endeavor  se pokusíte ovládnout svět, a mohl bych takto pokračovat do nekonečna.

Ticket to Ride - Blackfire, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ticket to Ride - Blackfire, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Nejen novými hrami jsou živi fanoušci deskovek. Mnoha z nich udělaly radost rozšíření her Dominion (recenze původní hry) s názvem Seaside a Agricoly v datadisku Farmers of the Moor (recenze původní hry). Mnoho her zazářilo a mnoho jich zklamalo, ale tak už to u očekávání bývá.

Rok 2010

Ale teď to nejdůležitější, co pro vás dnes máme: co se připravuje k vydání u nás na příští rok? To ví mnohdy pouze zástupci našich vydavatelství, ale nám se podařilo alespoň trošku nadzvednout černou nic neříkající oponu.

Agricola - MindOK, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Agricola - MindOK, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Albi kutí očekávaná rozšíření celosvětově úspěšných her Dominion: Intriky a Pandemic: On the Brink, které by obě měly vyjít na jaře 2010. Horkou novinkou pak je, že Albi připraví českou verzi hry Mořeplavci (v originále Endeavor) představené na letošním Essenu s velkým úspěchem, stejně jako hra Fabrikmanager, která se odehrává ve světě Vysokého napětí. I tyto hry můžeme očekávat v první polovině následujícího roku.

Firma AI Games, která nám v minulosti přinesla skvělé GanXtaZ! (recenze), připravuje tematickou hru s názvem Vetřelec, která si bere za předlohu slavný film Ridleyho Scotta. Zároveň připraví reedici hry Pyramida boha Slunce (recenze), z níž kazí dojem především zpracování.

Nakladatelství Altar se bude plně věnovat svojí RPG hře Proroctví. Nejdříve vydá znovu rozšíření Dračí říše, a pak sjednotí Vodní říši tak, aby byla hratelná se současným vydáním Proroctví. V druhé půlce roku se můžeme těšit na nové rozšíření Říše chaosu.

Cars vs Princezny - DinoToys, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Cars vs. Princezny - DinoToys, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Také BH Promo se zhlédlo ve tvorbě deskových her a v hledáčku mají dvě blíže nespecifikované hry. Czech Games Edition vydávají v těchto zimních dnech hru Loděnice, v níž se stanete správcem přístavu.

Plány firmy Blackfire zahrnují především fantasy pecku Small World s českými pravidly (na letošním Essenu se dočkala rozšíření) a stejně tak hru Jungle Speed. Kompletně v češtině k nám dorazí hry DixIt, úžasná závodní Formula D a ještě jedna, zatím nejmenovaná, hra z dílny slavných Fantasy Flight Games.

Na děti zaútočí Bonaparte díky filmové licenci k filmu Jak vycvičit draka (v kinech v dubnu 2010), dále budou pokračovat ve vydávání her s tématem Spongeboba a pavoučího muže. Dále pracují na hrě Honoris z rytířského prostředí, o které není nic bližšího známo.

Byl jednou jeden život - BH Promo, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Byl jednou jeden život - BH Promo, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

DinoToys se zaměřuje na menší hráče a vydá na trh nový soubor čtyř her s licencí Čtyřlístku a zjednodušenou verzi hry Dostihy a sázky s názvem Dostihy a sázky junior, která bude graficky i pravidly upravena pro mladší hráče.

Zástupci Fantasyobchodu se rozhodli přivést na český trh dvě novinky letošního Essenu: Kingpin s úžasnými ilustracemi a také RPG 7. Dále nás budou zásobovat sešitovkami pro Příběhy Impéria (připravujeme recenzi).

MindOK si připravil pro všechny fanoušky deskových her skvělý vánoční dárek, který určitě bude vládnout i jaru nového roku – hru Vládci podzemí. Připravují také další dva díly Černých historek, novou edici Černých historek pro děti a pochopitelně rozšíření hry Agricola představené na letošním Essenu – Farmáři z močálů.

Wings of War - Corfix, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Wings of War - Corfix, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Českotěšínský Press Pygmalion, zastupující v Čechách společnost Granna, má v hledáčku hru polských tvůrců s originálním názvem Kraby a dále italskou fotbalovou Hystericoach.

Občanské sdružení Shinebean, jehož primárním cílem je šířit porozumění a pomoc ve prospěch zemí třetího světa. Ve spolupráci s Radkou Lomničkovou a Jakubem Těšínským připravili Tajuplný balík z Afriky, který obsahuje hru Kiumbové a která se v současných dnech dostává na pulty obchodů.

Dobrou zprávou pro cyklistické fandy je, že TonyGames již brzy vyjde jejich manažerský pack pro propracované Téte de la Course. Ten vám kromě samotných závodů svěří také starost nad financemi, které se kolem cyklistiky točí.

Mimo vydavatelské domy pak ve vší tajnosti Vladimír Chvátil kutí za zavřenými dveřmi také rozšíření pro Space Alert, nesoucí název Vzdálené horizonty.

Mafia - Bonaparte, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Mafia - Bonaparte, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

A na podzim nás čeká opět řada veletrhů v čele s Essenem 2010, ke kterému mnohá světová (ale i česká) vydavatelství budou směrovat svoje novinky. V českých zeměpisných šířkách pak určitě věnujte pozornost pražskému Novoměstskému hraní, mezinárodnímu Deskohraní (Praha, Malá Strana) nebo Severskému hraní (Sloup v Čechách), kam se letos také pokusíme proniknout a přinést vám reportáže a rozhovory.

Tvořivěji zaměření jedinci mají zajisté zaškrtnuté v kalendáři blížící se datum 22. – 24. ledna, kdy proběhne prezentace a předvýběr her pro letošní ročník konkurzu občanského sdružení Czech Board Games. O měsíc později, od 5. do 7. března proběhne workshop pro všechny zájemce o tvorbu her a třetí setkání se uskuteční na konci dubna (24. – 26.), kdy proběhne vyhlášení výsledků a společně s tím také přednášky a testování.

Hej! To je moje ryba! - Press Pygmalion/Granna, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Hej! To je moje ryba! - Press Pygmalion/Granna, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Naše rubrika si do nového roku nese snahu o včasné hodnocení novinek, zároveň se ale pokusíme dohnat vše podstatné, co jsme díky pozdnímu narození Topzine.cz na deskové herní scéně zameškali. Můžete se těšit na mnoho nových recenzí, takže nashledanou v pravidelném čase – nezapomeňte, sraz každé úterý a čtvrtek v sekci Hry a fantastika!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Veselé Vánoce přejí deskové hry aneb Co nás čeká v roce 2010

Hide picture