Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Vesmírná stanice ISS měla ve čtvrtek problémy. Astronauti ale vše zvládli

Redakce

Redakce

3. 11. 2012

Vesmírná stanice ISS se ve čtvrtek 1. listopadu 2012 musela vypořádat rovnou se dvěma závažnými problémy. Prvním z nich byly trosky satelitu blížící se ke stanici a druhým netěsnící chladící systém.

Stanice ISS si ve čtvrtek klidu neužila. Zdroj: NASA.gov

To, že se ISS musí vyhýbat různému smetí pohybujícímu se vesmírem, není nic neobvyklého. Tentokrát to byly trosky komunikačního satelitu Iridium 33, které vznikly v roce 2009 po jeho srážce s vysloužilým ruským vojenským satelitem Kosmos 2251. Nyní se po oběžné dráze potulují ve formě tisíců nebezpečných úlomků.

Nepřehlédněte: Warpový pohon možná bude realitou. Dostane nás k dalekým hvězdám

Dráha stanice ISS byla upravena po upozornění řídícího střediska v Moskvě v 00.08 minut našeho času. Orbita byla navýšena zhruba o 1 km za pomocí motorů nákladní lodě Progress M 16M.

Loď Progress M 16M pomohla navýšit orbitu o potřebný 1 km.

Jen o několik hodin později museli astronauti řešit další závažný problém. Z chladícího systému unikal čpavek a bez včasné opravy by došlo k selhání elektroniky.

Nepřehlédněte: Felix Baumgartner skočil z 39 kilometrů. Překonal rychlost zvuku

Dva z astronautů, Američanka Sunita Williamsová a Japonec Akihiko Hošide, tak museli neplánovaně vystoupit do volného prostoru a provést opravu, která trvala více než šest a půl hodiny.

video
play-sharp-fill

Jejich úkolem bylo odpojit poškozený obvod alespoň do doby, než projde kompletní prohlídkou. Poté může být opraven, případně vyměněn za nový, jelikož již dosáhl plánované hranice životnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vesmírná stanice ISS měla ve čtvrtek problémy. Astronauti ale vše zvládli

Hide picture